PIORiN ostrzega przed nowym wirusem ziemniaka i bakterią w kukurydzy

PIORiN ostrzega przed nowymi zagrożeniami fitosanitarnymi dla naszego kraju. Wśród nich znalazł się wirus ziemniaka i bakteria w kukurydzy.

PIORiN, PIORiN ostrzega, rolnik, rolnictwo, portal rolny, ziemniaki, kukurydza, zagrożenia fitosanitarne, wirus ziemniaka, bakteria kukurydzy

PIORIN zwraca uwagę, że podróżujący mogą przewozić w swoich bagażach różnorodny materiał roślinny, który może być porażony przez szkodniki oraz bakterie, grzyby i wirusy patogeniczne dla roślin. Inspekcja ostrzega polskich rolników, by nie przywozili do kraju np. ziemniaków i nasion kukurydzy pochodzących z krajów nieeuropejskich. A już na pewno nie powinni ich sadzić lub siać.

– Szczególne zagrożenie może stwarzać materiał pochodzący z krajów nieeuropejskich. Może przyczynić się do przeniesienia do Europy organizmów szkodliwych dla roślin, których jak dotąd nie odnotowano na tym kontynencie – informuje PIORiN.

10 wirusów na ziemniakach z Peru

Taka sytuacja miała miejsce na lotnisku Amsterdam Schiphol (Holandia). Podczas kontroli bagażu pasażera stwierdzono obecność pięciu woreczków foliowych zawierających niedużą liczbę niedozwolonych w UE bulw ziemniaka (Solanum tuberosum) pochodzących z Peru.

Ziemniaki zostały zakwestionowane przez służby celne i wysadzone. Na liściach wyhodowanych roślin stwierdzono chlorozy na wskazujące na możliwość występowania wirusów.

– Szczegółowe analizy wirusologiczne wykazały obecność w roślinach ziemniaka 10 wirusów roślinnych, wliczając w to nieeuropejskie wirusy kwarantannowe, przy czym materiał pochodzący z poszczególnych partii był porażony przez 2-4 wirusy. Nie stwierdzono natomiast wiroidów. Wirusami stwierdzonymi podczas badań były: Andean potato latent virus, Andean potato mottle virus, Arachacha virus B, Potato virus A, Potato virus B, Potato virus V, Potato virus X, Potato yellowing virus. Ponadto zidentyfikowano nowe wirusy: z grupy tymowirusów oraz z podrodziny Trivirinae, a także  nowy wirus z grupy komowirusów – informuje PIORiN.

Inspekcja ostrzega, że w przypadku wysadzenia bulw prawdopodobieństwo przeniesienia wirusów na uprawy ziemniaków i innych roślin żywicielskich jest znaczne.

– Szczególne duże zagrożenie stwarzają w tym przypadku wirusy nie notowane w Europie. Ich potencjał do zadomowienia się w warunkach europejskich może być bardzo duży – wyjaśnia PIORiN.

PIORiN ostrzega przed nową bakterią w kukurydzy

Nowym zagrożeniem dla upraw kukurydzy w Europie jest Bakteria Pantoea stewartii subsp stewartii.

Występuje ona w Ameryce Północnej (USA, Kanada, Meksyk,), Środkowej (Kostaryka i Portoryko) i Południowej (Argentyna, Boliwia, Gujana i Peru), Afryce (Benin, Togo) i Azji (Filipiny, Indie, Korea i Malezja).

– Bakteria ta była notowana w kilku krajach europejskich. W chwili obecnej wykazywana jest na Ukrainie i we Włoszech. Tam w maju 2018 r. wykryto w uprawie  kukurydzy dwa kolejne jej ogniska – wyjaśnia PIORiN.

Inspekcja przypomina, że w 2013 r. przechwycono we Włoszech porażone przez P. stewartii subsp. stewartii nasiona kukurydzy pochodzące z Polski. Producent nasion wyprodukował go z materiału nasiennego zakupionego w 2007 r. we Francji i rozmnażanego we własnym gospodarstwie. Nasiona pochodzące z porażonej partii przeznaczono na paszę dla zwierząt.

PIORiN obawia się, że przechwycenie patogena we Włoszech w nasionach kukurydzy z Polski może oznaczać rozwój tego gatunku w naszym kraju.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here