PiS domaga się rezolucji Sejmu w sprawie producentów mleka

Posłowie PiS domagają się, by Sejm przyjął rezolucję wzywającą rząd do podjęcia pilnych działań wspierających producentów mleka. Politycy zwracają uwagę, że embargo, susza i kary za przekroczenie kwoty mlecznej spowodowały, że gospodarstwa te znalazły się w bardzo złej sytuacji materialnej.

 

\"\"

– Na rynku mleka panuje trudna sytuacja oraz występują takie problemy jak:  obniżenie cen skupu mleka o 25% w relacji do cen z ubiegłego roku, dalsze negatywne  oddziaływanie embarga na polskie produkty mleczarskie na rynku rosyjskim, brak  rekompensat za straty z tytułu suszy, destabilizacja na rynku mleka w Polsce w  wyniku importu mleka surowego oraz konieczność zapłacenia kolejnych kar za  przekroczenie kwot mlecznych w wysokości 160 mln euro (660 mln zł) przez 63,5 tys.  gospodarstw rolniczych. Skutkuje to po gorszeniem warunków i opłacalności produkcji  w całym sektorze mleczarskim w dłuższej perspektywie – napisano w rezolucji.

Posłowie PiS stwierdzają w dokumencie, że „zapowiedziana przez rząd  pomoc z tytułu suszy oraz propozycje wsparcie dla sektora mleczarskiego formułowane przez Komisję Europejską w kwocie 28,9 mln euro są niewystarczające”.

Autorzy rezolucji proponują, by Sejm zwrócił się do rządu o wystąpienie do Komisji Europejskiej o wprowadzenie  trzyletniego okresu zawieszenia w pobieraniu opłat z tytułu kar za przekroczenie kwot mlecznych oraz sfinansowanie tych opłat z budżetu państwa.

Poza tym posłowie wzywają rząd do ograniczenia skali importu mleka surowego do Polski oraz wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych ze strony sieci handlowych.

Czytaj także:

Nadal spadają ceny mleka
Choroba niebieskiego języka we Francji. Pierwszy przypadek od kilku lat

Politycy PiS chcą także, by rząd zwiększył wsparcie dla sektora produkcji mleka ze środków zaproponowanych przez Komisję Europejską w kwocie 420 mln euro "z tytułu zagrożeń na rynku mleka i wieprzowiny".

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ Department of Agriculture
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here