Plantatorzy buraka cukrowego: Potrzebujemy skutecznej siatki bezpieczeństwa i narzędzi zarządzania kryzysowego

Europejscy plantatorzy buraka cukrowego, głęboko zaniepokojeni impasem w rozmowach trójstronnych na temat reformy WPR i rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynków, wzywają do poprawy sieci bezpieczeństwa rynkowego i zarządzania kryzysowego

Plantatorzy buraka cukrowego: Potrzebujemy skutecznej siatki bezpieczeństwa i narzędzi zarządzania kryzysowego
Plantatorzy buraka cukrowego: Potrzebujemy skutecznej siatki bezpieczeństwa i narzędzi zarządzania kryzysowego

Wspólna organizacja rynków rolnych

Przed posiedzeniem Rady Agri w dniach 22-23 marca 2021 r., na którym omówiony zostanie stan rozmów trójstronnych między Radą, Parlamentem Europejskim i Komisją, dotyczących reformy WPR, a w szczególności reformy rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynków rolnych, CIBE pragnie wyrazić swoje poparcie dla stanowiska Parlamentu Europejskiego w kwestiach związanych z przepisami dotyczącymi zarządzania kryzysowego, ale także głębokie zaniepokojenie stanowiskiem Rady, która wydaje się blokować postępy w tych rozmowach.

Średnia cena rynkowa cukru w UE poniżej progu referencyjnego

W ciągu ostatnich 37 miesięcy średnia cena rynkowa cukru w UE kształtowała się znacznie poniżej progu referencyjnego dla cukru w UE i pozostaje na tym poziomie do dziś, co doprowadziło do zamknięcia kilku cukrowni w UE. Nie wprowadzono jednak żadnych nadzwyczajnych środków rynkowych ani środków siatki bezpieczeństwa. Pokazuje to, że obecna siatka bezpieczeństwa w rozporządzeniu w sprawie wspólnej organizacji rynku w odniesieniu do cukru nie jest odpowiednia i że należy wprowadzić pewne zmiany do rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynku.

Prezes CIBE Franck Sander wzywa Radę Agri do wzięcia pod uwagę tej rzeczywistości, która uderza w plantatorów. „W naszym sektorze buraka cukrowego bezwzględnie potrzebujemy skutecznej siatki bezpieczeństwa i narzędzi zarządzania kryzysowego, aby móc stawić czoła przyszłym kryzysom rynkowym. Nie możemy zrozumieć sprzeciwu niektórych państw członkowskich w Radzie i ciągłego wahania Komisji. Nasz rynek jest obecnie w dużej mierze otwarty na bezcłowy import, a nasz sektor jest obecnie napędzany przez rynek, nie ma co do tego wątpliwości, ale jesteśmy narażeni na wysoce ryzykowne rynki światowe, jak również na wysoce ryzykowny kontekst gospodarczy i polityczny.

Potrzebna poprawa pozycji rolników w łańcuchu dostaw

CIBE uważa, że należy przedyskutować i poprzeć propozycje Parlamentu Europejskiego dotyczące rozszerzenia listy produktów kwalifikujących się do interwencji publicznej, w szczególności na cukier, poprawy monitorowania rynków i narzędzi zarządzania kryzysowego, poprawy pozycji rolników w łańcuchu dostaw oraz uniknięcia podwójnych standardów w UE, a Komisja powinna odegrać swoją rolę w ułatwianiu osiągania kompromisów.

Jak przechowywać buraki cukrowe?

Nie ma czasu do stracenia, a europejscy plantatorzy buraka cukrowego i rolnicy nie zrozumieliby, gdyby nie udało się osiągnąć postępu w tych sprawach. To oni będą bezpośrednio dotknięci, jeśli ideologia zwycięży, a pragmatyzm zawiedzie. Podstawowym zadaniem instytucji UE pozostaje zapewnienie realizacji celów Traktatu w zakresie ich utrzymania i stabilności rynków, a tych zadań nie wolno odkładać na bok” – podsumował Franck Sander.

Źródło: Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z ostatniej chwili: Posłowie za wsparciem handlu z Ukrainą

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku Parlament zatwierdził przedłużenie tymczasowych środków liberalizacji handlu dla Ukrainy, przy jednoczesnej ochronie rolników UE. Przy 428 głosach za, 131...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics