Plony ziemniaków wyższe niż w roku ubiegłym

Dotychczasowy przebieg warunków wegetacji ziemniaka – od posadzenia plantacji do połowy lipca był na ogół korzystny dla plonowania tego gatunku – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Ciepła i dość sucha pogoda w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia i w pierwszej dekadzie maja sprzyjała sadzeniu ziemniaków, a lekka susza w czasie wschodów roślin ziemniaka poprawiła ich ukorzenienie. Czerwcowe opady deszczu pozwoliły na wytworzenie dużej zielonej masy. Rośliny ziemniaka są bardzo dobrze wyrośnięte. Dotychczas nie obserwuje się uszkodzenia plantacji przez zarazę ziemniaka, niski jest również poziom uszkodzeń roślin przez stonkę.

Wczesne odmiany ziemniaka wydały wysoki plon. Prognozuje się również wysokie plony ziemniaków średnio wczesnych. Odmiany późne intensywnie zawiązują bulwy, ich plonowanie zależeć będzie od dalszego przebiegu pogody. Występujące w lipcu opady deszczu o charakterze burzowym zabezpieczają odpowiednią ilość wody do wzrostu bulw, a jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia epidemii zarazy ziemniaka, zwłaszcza na plantacjach z umiarkowaną ochroną.

Obecnie stan plantacji ziemniaków rzeczoznawcy terenowi GUS ocenili w bieżącym roku na 3,9 stopnia kwalifikacyjnego tj. o 0,2 stopnia wyżej od oceny z analogicznego okresu roku ubiegłego. Ocenia się, że plony ziemniaków w bieżącym roku będą nieco wyższe od ubiegłorocznych.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: GUS
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here