Po opadach sadom zagraża parch jabłoni. Zobacz najnowszy komunikat sadowniczy

Ostatnie opady deszczu mogą wywołać silne infekcje parcha jabłoni. Eksperci Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka radzą, jakie zabiegi wykonać teraz w sadach jabłoniowych, czereśniowych, wiśniowych, śliwowych i na plantacjach truskawek.

\"rolnictwo,

Parch jabłoni

Sytuacja w ostatnich dniach jest umiarkowana. Pamiętajmy jednak, że wieczorami i nad ranem występuje silne zwilżenie blaszek liściowych a z worków ciągle wysiewają się askospory. Dodatkowo pod koniec tygodnia 22 maja (niedziela) zapowiadane są opady deszczu.

Sytuacja ta sprawia, że nadal konieczna jest ochrona zapobiegawcza, produktami np. Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) lub Thiram Granuflo 80 WG (3 kg/ha). Ostatni z wymienionych ogranicza również występowanie szarej pleśni powodującej zgniliznę gniazda nasiennego m.in. u odmiany 'Gloster', która nadal jest w pełni kwitnienia. Zapobiegawcze i interwencyjne działanie wykazują również produkty z grupy SDHI np. Fontelis 200 SC (0,5 – 0,75 l/ha). Jeśli zauważalne będą pierwsze plamy parcha jabłoni wskazane jest zastosowanie produktów triazolowych np. Aplord 250 EC (0,2 l/ha) wykazujących działanie systemiczne w ro ślinie i wyniszczające na grzybnię parcha jabłoni.

Mączniak na jabłoniach

Choroba często obserwowana zwłaszcza na odmianach podatnych. Po zaobserwowaniu objawów należy wykonać zabieg środkami systemicznymi np. Aplord 250 EC (0,2 l/ha) lub Merces 50 EW w dawc e 0,5 l/ha.

Zaraza ogniowa

Okresy przeciągających się opadów deszczu podczas fazy kwitnienia a także zaraz po kwitnieniu stanowiły o zagrożeniu tą chorobą. Program symulacyjny wskazywały, że znaczące zagrożenie infekcji pierwotnych wystąpiło od pierwszej dekady maja i dalej trwa.

W sadach gdzie do tej pory nie obserwowano choroby zalecamy Plantivax w dawce 0,75 l/ha. Wszędzie tam gdzie w ubiegłym roku zaraza występowała zalecamy zapobiegawczo zastosować środki miedziowe m. in. Miedzian 50 WP (0,75 kg/ha) oraz Miedzian Extra 350 SC (0,75 l/ha). Wtórne infekcje można ograniczyć poprzez zastosowanie retardantów i induktorów naturalnych procesów odpornościowych. W tej roli doskonale sprawdza się produkt Regalis Plus 10 WG. W zależności od siły wzrostu roślin polecamy środek w dawce 0,5 – 1,25 kg/ha lub dawkach dzielonych.

Rak bakteryjny/brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Warunki podwyższonej wilgotności i uszkodzenia zawiązków po przymrozkach sprzyjają rozwojowi raka bakteryjnego i brunatnej zgnilizn y drzew pestkowych. W celu zabezpieczenia roś lin przed brunatną zgnilizną polecamy produkty: Luna Experience 400 SC (0,6 l/ha), Signum 33 WG (0,75 kg/ha), Switch 62,5 WG (0,6 – 1 kg/ha) w uprawie czereśni oraz Topsin 500 SC (1,5 l/ha) – śliwa i wiśnia.

Mączniak prawdziwy truskawki

Wysoka wilgotność utrzymująca się w ciągu dnia jest szczególnie ważna w rozwoju mączniaka na truskawce. W celu ograniczenia występowania zalecamy zastosowanie produktu Topsin 500 SC (1,5 l/ha) lub Zato 050 WP (0,25 kg/ha). Na obecne warunki temp. > 12 ° C dobrym rozwiązaniem są również produkty z grupy IBE np. Topas 100 EC w dawce 0,5 l/ha lub gotowa mieszanina tiofanatu metylu i substancji z grupy IBE w postaci produktu Yamato 303 SE (1,2 – 1,5 l/ha).

Owocnica jabłkowa

Baczną uwagę należy zwrócić na szkodnika w sadach, gdzie w ubiegłym roku obserwowano uszkodzenia. Zabiegi rozpoczynać po przekroczeniu progu szkodliwości tj. 20 błonkówek odłowionych na białe tablice lepowe lub na początku wylęgania się larw. Polecamy produkty: Calypso 480 SC (0,1 – 0,15 l/ha), Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha), Reldan 225 EC (2,25 – 2,7 l/ha).

Mszyce

Mszyce, a zwłaszcza mszyca jabłoniowa, były zmorą zeszłego roku dlatego szkodniki te również i w tym roku należy uważnie obserwować. Jeśli nie uporaliśmy się z nimi przed kwitnieniem, to należy zrobić to w tym momencie póki nie stanowią jeszcze znacznych populacji. Próg szkodliwości 15 pędów z koloniami w próbie 150. W sprzyjających warunkach polecamy zastosować produkty: Actara 25 WG (0,1 kg/ha), Apacz 50 WG (0,15 kg/ ha), Teppeki 50 W G (0,14 kg/ha), które dość dobrze ograniczają liczebność ww. szkodnika.

Przędziorki i pordzewiacze

Okres wzrostu temperatur to także dobre warunki do rozwoju i wzrostu populacji przędziorków i pordzewiaczy. Szczególną uwagę należy zwrócić w sadach gdzie w zeszłym roku obserwowano nasilenie szkodnika oraz tam gdzie nie zastosowano wczesnowiosennych zabiegów ograniczających ich liczebność. Polecamy: Envidor 240 SC (0,4 l/ha), Zoom 110 SC (0,45 l/ha). Wszędzie tam gdzie jednocześnie na jabłoniach są przędziorki w różnych fazach rozwojowych i pordzewiacze zalecamy mieszaninę Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha) + Ortus 05 SC (1,5 l/ha).

Roztocz truskawkowiec

W uprawie truskawki szkodnika można zaobserwować praktycznie w większości plantacji. Jego szkodliwość to głównie zdeformowane owoce. Z dostępnych preparatów polecamy Ortus 05 SC (1,0 – 1,25 l/ha). W dalszej części sezonu szkodnik jest ograniczany równocześni e z przędziorkiem chmielowcem m.in. przy użyciu środka Envidor 240 SC (0,4 l/ha).

Miodówka gruszowa

Liczne osobniki zimujące obserwowano już na początku wegetacji. Jeśli zabiegi wykonywane do tej pory nie ograniczyły populacji należy w najbliższym czasie wykonać zabieg jednym ze środków: Acaramik 018 EC (0,75 l/ha), Apacz 50 WG (0,15 kg/ha), Dimilin 480 SC (0,3 – 0,375 l/ha – zwalcza larwy, a nie osobniki dorosłe). W przypadku, jeśli drzewa pokryte są spadzią należy do zabiegu dodać produkt zwilżający.

Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

Źródło: ZZO Warka

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inspektorzy na polu. Co sprawdzają?

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaczynają intensyfikować swoje działania w terenie. Jednym z wyróżniających się zadań inspekcji jest pobór prób gleby do...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics