Po żniwach wymarznięcia w Polsce bez znaczenia

– Obecnie znaczący wpływ na kształtowanie się cen zbóż w kraju mają doniesienia o dużych stratach mrozowych. Polska nie jest znaczącym eksporterem, ani importerem zboża, dlatego należy przyjąć, że nastroje budowane oczekiwaniami spadku produkcji zbóż w kraju będą wpływać na poziom cen na rynku wewnętrznym co najwyżej do czerwca-lipca tego roku – informuje Bank Gospodarki Żywnościowej.

Z analizy BGŻ wynika, że po żniwach wymarznięcia w Polsce nie będą miały znaczącego wpływu na kształtowanie się ogólnych tendencji cenowych, które będą uzależnione od bilansu popytu i podaży na rynku wspólnotowym i na świecie. Wpływ za to na pewno będzie miała sytuacja w krajach należących do największych eksporterów tego surowca, jak również nastoje na rynkach terminowych i kształtowanie się kursów walutowych euro wobec złotego oraz euro wobec dolara.

W perspektywie sezonu 2012/2013 o wiele większe znaczenie dla kształtowania się cen zbóż na rynku wewnętrznym będzie miał potencjał eksportowy Ukrainy, czy Rosji, niż wielkość zbiorów w kraju. Wymarznięcia zbóż ozimych w Polsce wpłyną przede wszystkim ujemnie na kondycję gospodarstw rolnych – informuje BGŻ.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here