Pogarszają się oczekiwania plonów zbóż i rzepaku w UE

3-go maja unijna jednostka monitorowania upraw (MARS) opublikowała comiesięczny raport w którym obniżone zostały przewidywane plony upraw pszenicy miękkiej, jęczmienia i rzepaku w tym roku. Za korektę w dół odpowiada niedawna susza w wielu częściach Europy.

Pogarszają się oczekiwania plonów zbóż i rzepaku w UE
Pogarszają się oczekiwania plonów zbóż i rzepaku w UE

MARS prognozuje spadek plonów pszenicy miękkiej w UE z 5,95 ton z hektara (w kwietniu) do 5,89 ton z ha. Gdyby prognoza się sprawdziła, tegoroczna wydajność byłaby o 2,5% niższa od zeszłorocznego poziomu. Wśród krajów dotkniętych suszą jest Francja, największy producent pszenicy miękkiej w UE.

MARS obniżył prognozowane plony jęczmienia do 4,89 t/ha z 4,97 t/ha w zeszłym miesiącu. Zrewidował również nieco w dół swoją prognozę plonów rzepaku z 3,19 t/ha w porównaniu do 3,17 t/ha.

Korekta w górę (w stosunku do kwietnia) dotyczy pszenicy durum, z 3,55 do 3,61 t/ha i tylko w minimalnym zakresie kukurydzy, z 7,91 do 7,92 t/ha.

Warto zauważyć, że nadal prognozowana wydajność wszystkich upraw monitorowanych przez MARS jest wyższa od średniej 5-letniej.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

IJHARS skontrolowała przetwory owocowe

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową przetworów owocowych w zalewie, w tym owoców w syropie i w soku oraz kompotów. Kontrolą objęto...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE