Pogoda sprzyja rozwojowi chorób. Co słychać na polach?

Plantatorzy buraka cukrowego walczą z chwościkiem buraka. Z kolei producenci ziemniaka nadal zmagają się z zarazą. Co jeszcze słychać na polach?

 

\"rolnictwo,

 

Grzyby atakują buraki
Pogoda sprzyja rozwojowi grzybów – jest wilgotno i ciepło.

W dalszym ciągu w postępie geometrycznym postępują infekcje grzybów z kompleksu plamistości liści na burakach cukrowych, w tym aktualnie najgroźniejsze porażenie przez chwościka burakowego – wyjaśnia Maciej Bromirski z firmy Procam.

Na polach buraka cukrowego specjaliści Procam identyfikują także spore porażenie przez mączniaka prawdziwego oraz rdzę buraka. Dlatego radzą przygotować się do zabiegu fungicydowego.

Siewy rzepaku na ukończeniu
Zbliżają się ostatnie dni sierpnia. Tym samym końca dobiega optymalny czas wysiewu rzepaku. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na opóźnianie siewu, dlatego nie należy zwlekać z sianiem.

Doradcy Procam przypominają, że gleba w tym roku jest wilgotna, co niewątpliwie przyspieszy wschody tych roślin. Ale jednocześnie spowoduje pojawienie się szkodliwych patogentów.

– Uwilgotniona gleba to okno infekcyjne dla kiły kapustnych oraz większej szkodliwości śmietki kapuścianej. Zostały wystawione zapachowo-pokarmowe pułapki sygnalizacyjne, które pomogą skorelować siew, wschody oraz wyloty szkodliwej muchówki – wyjaśnia Bromirski.

Na niektórych polach pojawiają się już pierwsze  larwy gnatarza rzepakowego oraz mszyce kapuściane.

Zaraza w ziemniakach
Od kilu tygodni panują doskonałe warunki do rozwoju i kolejnych infekcji zarazy ziemniaka. Ta choroba jest jedną z najgroźniejszych występujących na plantacjach ziemniaka. Doradcy Procam przypominają, że brak konsekwentnej ochrony spowoduje problemy z przechowywaniem tych warzyw.

Nicienie atakują warzywa
Eksperci firmy Procam ostrzegają producentów warzyw przed nicieniami.

– Przy zbiorach warzyw może dojść do porażenia nicieni, m.in. nicieni wolnożyjących, tj. niszczyka zjadliwego czy niszczyka ziemniaczaka, a także innych szkodliwych nicieni żerujących szczególnie na warzywach korzeniowych – wyjaśnia Bromirski.

W takich przypadkach porażenia doradcy Procam sugerują zastosowanie biologicznego nematocydu NEMATADO BIOCONTROL.

Redakcja AgroNews, fot. Procam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here