Pogoda sprzyja zbiorom buraków cukrowych, ale plony będą niższe

Kampania cukrownicza 2019/2020 rozpoczęła się we wrześniu i dotychczas przebiega bez problemów w korzystnych warunkach pogodowych. Buraki cukrowe zostaną zebrane z areału ok. 240 tys. ha, tj. nieznacznie większego jak przed rokiem – informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w najnowszym Raporcie Rolnym.

plon buraka cukrowego, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, IERiGŻ, Piotr Szajner, buraki cukrowe, kampania cukrownicza

Eksperci z Instytutu szacują, że średni plon korzeni wyniesie ok. 60 t/ha, a technologiczny plon cukru ok. 9 t/ha.

– Plon korzeni będzie niższy niż przed rokiem, ale jeżeli warunki pogodowe w okresie zbiorów będą korzystne, to zawartość cukru w korzeniach będzie wysoka. W związku z tym produkcja cukru wyniesie ok. 2150 tys. t. Produkcja będzie większa od krajowego zużycia (ok. 1800 tys. t) i konieczny będzie duży eksport. Buraki cukrowe w bieżącej kampanii będą przerabiane w 17 cukrowniach, gdyż jedna cukrownia została wyłączona z produkcji – poinformował Piotr Szajner z IERiGŻ.

Warto zauważyć, że ceny cukru na rynku krajowym zaczęły wykazywać tendencję wzrostową.

– W sierpniu 2019 r. średnia cena zbytu cukru w workach wyniosła 1,68 zł/kg i była o 0,6 proc. wyższa niż w lipcu br. oraz o 3 proc. wyższa niż przed rokiem. W okresie styczeń-sierpień br. ceny te wzrosły o 7,6 proc. Cena zbytu cukru paczkowanego w porównaniu z lipcem 2019 r. spadła o 2,9 proc. do 1,98 zł/kg oraz była o 33,8 proc. wyższa niż przed rokiem. Od początku 2019 r. ceny cukru paczkowanego wzrosły o 5,3 proc. Ceny detaliczne cukru wykazują silną tendencję wzrostową. Średnia cena detaliczna w lipcu 2019 r. wyniosła 2,61 zł/kg i była o 1,2 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 32,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2018 roku – czytamy.

Szajner podkreśla, że wzrost cen jest niekorzystny dla konsumentów, w tym dla przedsiębiorstw wtórnego przetwórstwa żywności, gdyż będzie skutkował wyższymi kosztami przetwórstwa, ale pozytywnie wpłynie na sytuację ekonomiczno-finansową przemysłu cukrowniczego w 2019 r.

oprac. Kamila Szałaj, Redakcja AgroNews, na podst. IERiGŻ, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here