Polscy rolnicy mogą stracić miliony euro

Polskim rolnikom grozi utrata unijnych funduszy. Chodzi o ponad 77 milionów euro. Komisja Europejska ma bowiem zastrzeżenia do 25 procent funduszy wypłaconych grupom producenckim w 2013 roku.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informuje portal biztok.pl, Polska w ubiegłym roku była największym beneficjentem unijnych funduszy dla grup producentów. Przydzielono jej z unijnej kasy ponad 300 milionów euro, co stanowiło prawie 90 procent wydatków. Unijni kontrolerzy mają jednak zastrzeżenia do sposobu przydzielania środków grupom, które powstawały bez odpowiedniej weryfikacji.

"Polska została poproszona o przedstawienie planu naprawy błędów, kontroli grup producenckich oraz odzyskania niesłusznie przyznanych funduszy. W związku z brakiem odpowiedniej analizy problemów i działań, Bruksela już we wrześniu przedstawiła propozycję zawieszenia 25 procent przyszłych wydatków. Negocjacje w tej sprawie są kontynuowane" – czytamy na portalu biztok.pl.

Czytaj także:

Ile rolnicy zapłacą za przekroczenie kwot mlecznych?
Najwięcej z Lubelszczyzny, najmniej z opolskiego. Plantatorzy złożyli wnioski o pomoc, pieniądze wpływają na konta
Znamy kolejność przysługiwania pomocy na "Modernizację". ARiMR ogłosiła listę
Unijni ministrowie rolnictwa przeciw cięciom budżetu rolnego w 2015 roku

W zeszłym roku Polakom przyznano 300 mln euro. Po tak duże środki zgłosiły się osoby, które później nie realizowały w ogóle założeń pomocowych. RMF FM cytuje urzędnika unijnego, który twierdzi, że zaczęły się u nas grupy producentów "mnożyć z wyraźnym celem ubiegania się o unijne pieniądze".

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/berancourt

Źródło: Biztok.pl, RMF FM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here