Polska będzie się dziś w Brukseli tłumaczyć z nielegalnego uboju

Unijni kontrolerzy zakończyli kontrolę w ubojniach, a protokół pokontrolny Polska ma otrzymać w ciągu 10 dni. Jednak już dziś polska delegacja będzie się w Brukseli tłumaczyć z nielegalnego uboju chorych krów.

lnik, rolnictwo, nielegalny ubój chorych krów, wołowina,

Unijną kontrolę zarządzono po emisji w TVN24 reportażu ujawniającego nielegalny ubój chorych krów w Mazowieckiem.

Ardanowski: Nie mam sygnałów o niczym dramatycznym

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że nie ma sygnałów od audytorów KE, by ostrzegli polskich zakładach “coś dramatycznego”. “Niczego mi nie sygnalizują, żeby coś dramatycznego zostało przez nich dostrzeżone, a byli wszędzie” – powiedział  Radiu Zet w piątek, czyli dzień po zakończeniu unijnej kontroli.

Sytuacja w polskich ubojniach dziś w Brukseli

Jednak dziś, na comiesięcznym posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz w Brukseli, Polska ma przedstawić informacje dotyczące nielegalnego uboju krów. Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, który weźmie udział w tym spotkaniu, zapowiedział w rozmowie z PAP, że poinformuje o sytuacji, która miała miejsce w Polsce, a także o działaniach, jakie podjęły służby weterynaryjne. Rzeczniczka KE Anca Paduraru powiedziała natomiast RMF FM, że to Komisja poprosiła o przedstawienie sytuacji, a Polska pozytywnie odpowiedziała na jej prośbę.

KE: Takie kontrole nie są niczym nadzwyczajnym

W minionym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej oprócz ubojni skontrolowali w Polsce skup zwierząt i zakład przetwórczy, a także inspektoraty w województwie mazowieckim – między innymi w gminie Ostrów Mazowiecka i Wyszkowie. W zeszły piątek (1 lutego) Paduraru poinformowała, że mięso z nielegalnego uboju krów w polskich rzeźniach trafiło do 14 krajów Unii. Oprócz Polski są to: Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Węgry, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Niemcy i Słowacja. W zeszłym tygodniu wyjaśniła też, że kontrola w Polsce prowadzona jest w ramach systemu kontroli sprawdzających czy nie są łamane unijne regulacje dotyczące pasz i żywności oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt.

“Takie misje są przeprowadzane zawsze, gdy jest to konieczne” – powiedziała PAP w czwartek (7 lutego). Poinformowała także, że w czerwcu KE skontrolowała zakłady w Rumunii (badano kwestie związane z mlekiem, mięsem drobiowym i mięsem czerwonym) oraz w Danii (żywność gotowa do spożycia); we wrześniu w Ekwadorze (badano zanieczyszczenia produktów pochodzenia zwierzęcego) i Portugalii (sprawdzono system kontroli “ulepszaczy” żywności), a w październiku w Albanii – podobnie jak w Ekwadorze – przedmiotem kontroli było zanieczyszczenie produktów pochodzenia zwierzęcego).

Media opublikowały natomiast zestawienie zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości z okresu 1.01.18-3.02.19 zarejestrowanych w systemie szybkiego ostrzegania dotyczący żywności i paszy RASFF. Znalazło się tam 226 różnego typu powiadomień i ostrzeżeń, najwięcej z Holandii (m.in. dotyczące skażonej bakteriami ecoli wołowiny z Argentyny), Belgii – 29 powiadomień m.in. o salmonelli w mrożonej belgijskiej mielonej wołowinie czy Włoch – 24 powiadomienia np. o przekroczonej normie sulfadimetoksyny w mrożonej włoskiej wieprzowinie.

Z wyników kontroli, przeprowadzonej z kolei przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2016 r. (ostatnia dotycząca sytuacji w ubojniach), wynika, że spośród zarejestrowanych na terenie Polski 968 rzeźni, kontroli pod względem dobrostanu zwierząt poddano wtedy 785 zakładów (w ramach 1345 kontroli). Nieprawidłowości stwierdzono w 144 z nich, 53 skontrolowano ponownie i kolejny raz stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczą one głównie braku odpowiednich procedur ogłuszania zwierząt, niewłaściwej konserwacji urządzeń, braku higieny i błędów w dokumentacji.

Słowacy zjedli podejrzane mięso z Polski i nie zgłoszono zachorowań

Tymczasem szef słowackiego Urzędu Zdrowia Publicznego (UVZ)  Ján Mikas oświadczył na czwartkowym, nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentarnej komisji zdrowia, że nie stwierdzono zachorowań, które wynikałyby ze spożycia mięsa z Polski pochodzącego z chorych lub padłych krów. Przyznał przy tym, że „mniej więcej całe mięso zostało skonsumowane”. Mikas przekazywał na tym spotkaniu  informacje o stanie kontroli związanych ze śledztwem ws. podejrzanego mięsa importowanego z Polski.

“Stwierdziliśmy, że mniej więcej całe mięso zostało skonsumowane. Kiedy sprawdzaliśmy, czy w społeczeństwie pojawiły się jakieś problemy zdrowotne, to stwierdziliśmy, że w związku z tym nie zgłoszono żadnych zachorowań” – powiedział Mikas w parlamencie. Sprecyzował, że z 226 kg mięsa pochodzącego z ubojni z Ostrowi Mazowieckiej, a odnalezionego na Słowacji, 42 kg trafiły do jednej ze stołówek szkolnych.

Francja domaga się utworzenia unijnej inspekcji sanitarnej

Francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau zaapelowała tydzień temu o utworzenie ponadnarodowej, unijnej inspekcji sanitarnej, której zadaniem byłaby kontrola jakości produktów żywnościowych pozostających w obrocie na wspólnym rynku UE.

“Francja od dawna zabiega o utworzenie takiej inspekcji sanitarnej. Europejczycy mają prawo wiedzieć, co trafia na ich talerze, a także – jaka jest jakość powietrza, którym oddychają, i wody, którą piją” – powiedziała minister w niedzielnej audycji radia RTL w odpowiedzi na pytanie o mięso z nielegalnego uboju krów w Polsce, które trafiło m.in. do Francji.

Chodzi o prawie 800 kg mięsa, które nie nadaje się do spożycia. W ocenie resortu 500 kg mięsa zostało zniszczone, a 150 kg, które trafiło głównie do rzeźni, zostało w porę wycofane z rynku. Loiseau zapewniła, że francuski system kontroli sanitarnej funkcjonuje prawidłowo. Dodała, że kwestia kontroli jakości sanitarnej produktów żywnościowych, trafiających na unijny rynek nadaje się na temat w przedwyborczej kampanii do PE.

Źródło:Barbara Bodalska | EurActiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,362ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE