Polska Izba Mleka: \”Mam kota na punkcie mleka\”

Minister Stanisław Kalemba spotkał się z przedstawicielami zarządu Polskiej Izby Mleka. Rozmawiano na temat aktualnej sytuacji na rynku mleka, działań podejmowanych przez ministerstwo, procesów konsolidacji sektora mleczarskiego i relacji pomiędzy branżą a sieciami handlowymi.

– Oprócz prac na forum Unii Europejskiej, głównie tych związanych z kwotowaniem mleka, prowadzimy prace nad nowymi rozwiązaniami w ramach ustawy o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych – powiedział szef resortu rolnictwa.

W kontekście zagrożenia przekroczenia krajowej kwoty mlecznej dla dostawców hurtowych, minister Kalemba poinformował, że do Komisji Europejskiej został przekazany odpowiedni wniosek. Zawarte w nim propozycje to umożliwienie Polsce konwersji, na szczeblu krajowym, niewykorzystanej kwoty sprzedaży bezpośredniej na kwotę dostaw. W przypadku ewentualnego przekroczenia krajowej kwoty mlecznej, zgoda KE zminimalizowałoby lub całkowicie wyeliminowałoby należną do uiszczenia przez producentów mleka opłatę.

Podczas spotkania mówiono również o możliwości prawnego uregulowania zasad współpracy z sieciami handlowymi. Zarówno minister, jak i przedstawiciele producentów podkreślili konieczność wypracowania regulacji i transparentnych norm w tym zakresie.

Polska Izba Mleka poinformowała o nowym programie edukacyjno-informacyjnym, którego działania realizowane będą pod hasłem „Mam kota na punkcie mleka”. Kampania będzie miała na celu promocję picia mleka wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Jak podkreślili przedstawiciele Izby, to jedna z wielu akcji, jakie dotychczas przeprowadzono po to, aby od najmłodszych lat zachęcać konsumentów do zdrowego trybu życia i świadomego sięgania po produkty żywnościowe, w tym mleko i jego przetwory.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here