\”Polska przez GMO może utracić ponad milion gospodarstw\”

8 lutego odbyła się w Kancelarii Prezydenta dyskusja w ramach Forum Debaty Publicznej u Prezydenta pod hasłem „Organizmy zmodyfikowane genetycznie. Konieczność czy wybór? Szansa czy zagrożenie?”. Spotkanie to od kilku tygodni budziło wiele kontrowersji.

Wśród niewielkiego grona zaproszonych do uczestnictwa w debacie została zaproszona Danuta Pilarska, rolniczka z Retkowa w gm. Szubin, szefowa Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu. Zupełnie niespodziewanie doszło do niezapowiedzianego wcześniej kilkuminutowego spotkania Pilarskiej z prezydentem Komorowskim.

Prezydent zauważa problem
Bardzo się cieszę z tego, że prezydent zauważa problem jaki wynika z modyfikacji genetycznych, ingerencji, a zwłaszcza skutków tejże, i stosowaniu tej biotechnologii w przyrodzie, a co za tym idzie w życiu każdego z nas – mówi Danuta Pilarska prezes ZZRE św. Franciszka z Asyżu.

– To, że Bronisław Komorowski, przysłuchiwał się obradom przez tak długi okres czasu z pewnością świadczy o tym, że argumenty nasze są przekonujące. Inicjatywa legislacyjna prezydenta zapowiedziana przez niego podczas spotkania związana z kompleksowym rozwiązaniem kwestii GMO w jednym akcie prawa może stać się kluczowym momentem w walce z zagrożeniami z modyfikacjami genetycznymi. Nie mniej. Niestety jesteśmy dopiero na początku tej batalii i z pewnością droga związana z zablokowaniem ekspansji GMO w Polsce jest jeszcze długa, kręta i pełna niebezpieczeństw. Z tym, że kolejne kroki naprzód zostały poczynione w środę, 8 lutego
– dodaje.

Kroki na drodze rozwiązań
Wiele głosów postronnych obserwatorów debaty po potkaniu mówiło, że argumenty przeciwników GMO były niezwykle przekonujące. Co najważniejsze zauważyć można, że szeregi przeciwników GMO rosną niemalże z każdym tygodniem. Jest ich więcej niż zwolenników GMO.

Coraz częściej pojawiają się opinie wśród dotychczasowych sceptyków działań naszego Związku oraz Ekolandu (prezes Pilarska jest przewodniczącą Zarządu Głównego – dop. red.) i wielu innych organizacji ekologicznych, że cyt. „z tym GMO jest coś na rzeczy”. Co to oznacza dla nas? Tylko tyle, i aż tyle, że nie wolno nam zejść z tej drogi i na bieżąco monitować, interweniować i edukować nasze społeczeństwo na temat zagrożeń w rolnictwie, przyrodzie, życiu codziennym, związanych z GMO – podkreśla Pilarska.

– Ja tylko w tym miejscu przypomnę, iż nasz Związek jako pierwszy, co spotkało się krytykanctwem niektórych nieopowiedzianych kół mieniących się ekologicznymi i „walczących” z ekspansją GMO na terenie naszego kraju, apelował by kwestie dotyczące GMO zawrzeć w jednej ustawie obejmującej całokształt sprawy. Stąd też moja osobista radość z deklaracji Bronisława Komorowskiego, który zapowiedział złożenie do parlamentu takowej ustawy – nadmienia.

Nieoczekiwane spotkanie
Bardzo cieszę się ze spotkania z panem Komorowskim, do którego doszło w kuluarach obrad – podkreśla Pilarska. – To wielki zaszczyt dla mnie. I mówię tutaj nie jako szefowa organizacji, społecznik, ale jako rolnik, prosto z pola z małego Retkowa w północnych Pałukach. Cieszę się, że  z panem prezydentem mogłam przez kilka minut porozmawiać. Mówiłam mu jak to jest na wsi, spokojnej wsi, wesołej  i że wszytko co jem sama sobie robię tj. piekę chleb, kiszę kapustę, no i sama  też  robię kaszankę wątrobiankę i salceson. Mówiłam o codziennym normalnym życiu na wsi – zaznacza.

Oby nie retoryczne pytania

– Wracając do samej debaty na którą zaproszenie od prezydenta dostałam jako przedstawiciel rolników, podczas swojego wystąpienia podkreśliłam, że rolnictwo z  uprawami GMO  to rolnictwo bez rolnika – informuje Pilarska.

– Polska jako kraj rolniczy przez wprowadzenie GMO może utracić ponad milion gospodarstw małych i średnich. Pytałam prezydenta co stanie się z tymi rodzinami. Kto będzie ich utrzymywał? Rolnictwo może być jedno, bez GMO jak teraz albo z GMO gdzie Polski rolnik utraci wiarygodność, a tym samym rynki zbytu i nie będzie miał wyboru, bo współistnienie upraw tradycyjnych i GMO jest nie możliwe. Polska będzie tylko konkurencyjna jak będzie miała rolnictwo bez upraw GMO. Kraje takie jak Francja, Niemcy i inne w Europie wprowadziły zakaz upraw GMO. Dlaczego na podstawie dyrektywy unijnej 2001/18/EU my też tak nie możemy zrobić? W debacie po jednej stronie w wysokim procencie przemawiało dobro wspólne, a po drugiej stronie przemawiał zysk Wielki niewielu ludzi, nie mówiąc o kosztach społecznych, ekonomicznych, zdrowotnych i innych. Zasada roztropności każe się trzymać z dala od GMO. To jest ogólnie przyjmowana etyka rolników – podkreśla.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

#HodowcyRazem: Produkty zwierzęce niezbędnym składnikiem diety

Rzekoma szkodliwość produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jest jednym z najczęściej pojawiających się argumentów organizacji pseudoekologicznych. Mięso oskarża się o to, że nie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE