Polskie warzywa z certyfikatem pojechały do Rosji

27 czerwca ruszył eksport polskich warzyw do Rosji. Bezpieczne, zdrowe polskie produkty będą ponownie trafiały na rosyjski rynek. W symbolicznym otwarciu tego eksportu uczestniczył minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zgodnie z porozumieniem zawartym 22 czerwca 2011 roku w Moskwie pomiędzy Unią Europejską i Federacją Rosyjską, każde państwo członkowskie eksportujące świeże warzywa na rynek rosyjski musi zaopatrywać eksportowane produkty w certyfikaty potwierdzające, że są one wolne od bakterii E. coli O104.

Służby sanitarne Federacji Rosyjskiej wprowadziły 2 czerwca br. zakaz importu warzyw do Federacji Rosyjskiej. Przyczyną zakazu było stwierdzenie w Niemczech nowego, szczególnie groźnego dla zdrowia człowieka szczepu bakterii E. coli.

\"\"

Polska już spełniła ten warunek i dziś w obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego pierwszy transport pomidorów otrzymał certyfikat i został wysłany do Federacji Rosyjskiej. Wysyłki dokonało Stowarzyszenie Polskich Eksporterów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”.

Z tej okazji w siedzibie firmy Vegapol Sp. z o.o. w Piotrowicach kolo Karczewa odbyła się konferencja prasowa ministra Marka Sawickiego, w której uczestniczył również prezes Stowarzyszenia Polskich Eksporterów Owoców i Warzyw Jan Stoneczny, a także prezes Związku Polskich Sadowników Mirosław Maliszewski i główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Tadeusz Kłos i oczywiście właściciele firmy.

W Polsce nawet przez chwilę nie było żadnego zagrożenia bakterią E. coli. Inspekcja Sanitarna wykonała ponad 2,5 tysiąca prób, od czasy pozyskania informacji o epidemii w Niemczech. Żadna próba nie potwierdziła obecności bakterii E. coli. Dlatego, gdy 22 czerwca zostało podpisane porozumienie pomiędzy Unia Europejską a Federacją Rosyjską, do którego osobiście bardzo mocno zachęcałem panią minister rolnictwa Rosji Jelena Skrynnik i komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa Daciana Ciolosa, Polska w grupie 3. państw razem z Holandią i Danią złożyła stosowne informacje o prowadzonym monitoringu. Jednocześnie poinformowała o laboratoriach, które dodatkowo będą badały produkty. Informacje te za pośrednictwem Komisji Europejskiej zostały przekazane stronie rosyjskiej – powiedział minister Marek Sawicki

\"\"

Zgodnie z decyzją ministra organem uprawnionym w Polsce do wystawiania certyfikatów potwierdzających brak obecności E. coli na świeżych produktach pochodzenia roślinnego uprawianych w Polsce jest Państwowa Inspekcja Ochrony Rośli i Nasiennictwa. Laboratorium prowadzącym monitoring w tym zakresie jest Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Do prowadzenia badań w tym zakresie uprawnionych jest także 16 akredytowanych laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Minister Sawicki poinformował również, że 21 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące wypłaty rekompensat w związku z kryzysem EHEC. Rozporządzenie weszło w życie w dniu 22 czerwca, a jako instytucja administrująca systemem wypłat została wskazana Agencja Rynku Rolnego.

Polscy rolnicy mają pełne prawo do tych odszkodowań. Straty zgłoszone do ARR szacowane są na 56 mln euro. W ciągu jednego dnia zbierania informacji o stratach wpłynęło do ARR ponad 1,5 tysiąca zgłoszeń. Jutro podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE, która odbędzie się w Luksemburgu temat rekompensat będzie ponownie omawiany. Z pewnością będziemy szukać możliwości zwiększenia środków, ponieważ obecnie przeznaczona na ten cel, dla wszystkich państw członkowskich Unii, kwota 210 mln euro z pewnością nie wystarczy – podkreślił minister Sawicki.

Źródło i fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here