Ponad 200 tys. rolników dostało przelew. A Ty?

Już ponad miliard złotych wypłynęło na konta rolników w ramach wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

\"\"

16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Ich wysokość, podobnie jak w roku ubiegłym, wynosi 70 proc. kwoty dopłat.

W ciągu trzech pierwszych dni realizacji tych płatności na konta bankowe ok. 208 tys. rolników trafiło nieco ponad miliard zł.

10 mld zł na zaliczki

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada. Szacuje się, że z tego tytułu na konta rolników trafi ok. 10 mld zł. Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł.

Poszkodowani przez ASF i pogodę mają pierwszeństwo

W 2017 r. wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,342 mln rolników. Zaliczki otrzymają ci z nich, którzy spełnili warunki do przyznania płatności.

W pierwszej kolejności pieniądze trafią do rolników z terenów, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe oraz z obszarów objętych ASF.

Po raz pierwszy ARiMR wypłaciła zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70 proc. kwoty dopłat w 2016 r.

– Dla rolników jest istotne, aby pieniądze trafiły do nich w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to pozwala im na zakup po niższych cenach niż wiosną nawozów, środków ochrony roślin czy sprzętu rolniczego – wyjaśnia agencja.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here