Poszkodowani sadownicy znów powalczą o wsparcie

Rusza nabór wniosków o wsparcie dla producentów owoców w związku z rosyjskim embargiem. Od 19 stycznia powiadomienia o zamiarze wycofania z rynku produktów będą przyjmowały biura  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, sadownicy, embargo, Rosja, wycofanie jabłek, nektarynki, gruszki

Poszkodowani przez rosyjskie embargo sadownicy mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego za przeprowadzenie m.in. operacji wycofania z rynku określonych gatunków owoców w terminie do 30 czerwca 2018 r. W przypadku Polski, w ramach tych operacji przewidziano możliwość wycofania z rynku 75 565 ton jabłek i gruszek, 425 ton śliwek oraz 510 ton brzoskwiń i nektarynek.

Przewidziane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. zasady funkcjonowania systemu wsparcia są podobne do poprzednich mechanizmów wsparcia sektora ogrodniczego, uruchomionych w związku z rosyjskim embargo. Na podstawie przepisów krajowych organizacje producentów owoców i warzyw oraz producenci indywidualni będą mogli dokonywać operacji wycofania z rynku.

Ważna zmiana

Sadownicy powinni jednak pamiętać o jednej, ważnej zmianie. Dotychczas kwestie związane z rekompensatami za rosyjskie embargo prowadzone były przez oddziały regionalne Agencji Rynku Rolnego. Jednak w związku z likwidacją ARR i powstaniem we wrześniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, zadania te przejęła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Poprzednie edycje mechanizmu wycofania z rynku owoców cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że po jednym dniu przyjmowania wniosków wyczerpywały się limity pomocy.

oprac. i fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here