Potrzebne zwiększenie limitu de minimis na dopłaty do nawozów

W związku z odmowną decyzją Komisji Europejskiej odnośnie notyfikowania dopłat do nawozów w ramach pomocy określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów przekazanym do KE przez Rząd RP 20 marca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 7 kwietnia 2022 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Premiera Henryka Kowalczyka o podjęcie dalszych starań o możliwość pomocy rolnikom w związku z ogromnym wzrostem cen nawozów sztucznych.

Potrzebne zwiększenie limitu de minimis na dopłaty do nawozów
Potrzebne zwiększenie limitu de minimis na dopłaty do nawozów

Zdaniem Zarządu Krajowej Rady, w obecnej sytuacji należy czynić starania o zwiększenie limitu pomocy de minimis na poziomie kraju i dla poszczególnych gospodarstw.

Pomoc ze strony państwa należy się rolnikom

Konieczne jest ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc dla rolników, ponieważ obecna sytuacja na rynku nawozów nie może być uważana za normalne warunki rynkowe i pomoc ze strony państwa należy się rolnikom. Już od sierpnia 2021 r. ceny nawozów azotowych zaczęły drastycznie rosnąć i pojawiły się problemy z zaopatrzeniem, często u dystrybutorów nie można było kupić nawozów, nawet po wysokich cenach.

Bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Rolnicy muszą otrzymać wsparcie do zakupu nawozów, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dlatego w związku z przedłużającymi się negocjacjami z KE proponujemy tymczasowe rozwiązanie, aby zakłady azotowe produkujące nawozy dla rolnictwa sprzedawały rolnikom nawozy z opóźnionym terminem płatności, określonym na okres po żniwach lub w terminie wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, kiedy rolnicy otrzymają środki finansowe i będą wypłacalni.

Nawozy naturalne mogą zmniejszyć wzrost cen żywności

Zabezpieczeniem dla ww. transakcji mogłaby być umowa na zakup zboża, rzepaku, kukurydzy z Elewarr Sp. z o.o. lub wniosek złożony do ARiMR.

Źródło: KRIR Małgorzata Ramatowska

Zostaw komentarz

  1. Dopłaty do pasz? a czy zawodowe gospodarstwa pasieczne też dostaną dopłaty do cukru ? Wspiera się hobbystów którzy mają po kilka uli . A co z tymi pszczelarzami co się utrzymują z działu specjalnego, płacą podatki w U S . Cukier poszedłem w górę o 100 % . Pszczoły tak jak nawozy mają wpływ na plony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE