Powstanie Państwowej Grupy Spożywczej coraz bliżej

– Ma być to struktura efektywna ekonomicznie, zgodna z mechanizmami unijnymi. Reagująca na drastyczne spadki cen, stabilizująca rynki, a także sprzyjająca rozszerzaniu eksportu i promocji oraz innowacyjności w rolnictwie – tak o budowie Państwowej Grupy Spożywczej mówił wczoraj minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w sprawie utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej.

Państwowa Grupa Spożywcza, Jan Krzysztof Ardanowski, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi,

W rozmowach wzięli udział przedstawiciele resortu rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowej Spółki Cukrowej S.A., Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Dyskutowali o budowie Państwowej Grupy Spożywczej, której zadaniem będzie niwelowanie napięć na rynku produktów żywnościowych.

– Jak stworzyć mechanizm, który w zgodzie z wolnym rynkiem da każdemu następnemu ministrowi rolnictwa, premierowi, narzędzia do aktywnego przeciwdziałania kłopotom rynkowym jakie się pojawiają? – pytał minister.

Szef resortu stwierdził, że tegoroczne problemy na rynku owoców miękkich, czy rynku jabłek dobitnie pokazały, jak słaba jest pozycja rolników na rynku.

– Państwowa Grupa Spożywcza ma być to struktura efektywna ekonomicznie, działająca w zgodzie z mechanizmami unijnymi i podejmująca działania w przypadku drastycznych spadków cen, stabilizująca rynki, a także działająca w kierunku rozszerzania eksportu i promocji, przyczyniająca się do przekierowywania produkcji w kierunku innowacyjności – podkreślił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Polskie rolnictwo musi być innowacyjne – dodał szef resortu.

– Musimy nauczyć się wykorzystywać w większym stopniu to czym dysponujemy, a dysponujemy określną ilością podmiotów państwowych, którymi możemy zarządzać i wpisywać je w realizację zadań państwowych – zwrócił uwagę minister.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here