Prace nad ustawą o ochronie polskiej ziemi przyspieszają. Ale \”Solidarność\” RI ostrzega

PSL i PO chcą, by Sejm w tym tygodniu przyjął ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma ona m.in. uchronić Polskę przed wykupem ziemi rolnej przez obcokrajowców. PSL ma nadzieję, że ustawę zdąży podpisać ustępujący prezydent.

 

\"rolnictwo,

Jak poinformował portal wpolityce.pl, prace nad projektem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa PSL zaplanowano na wtorek i środę. Jeśli sejmowe komisje: rolnictwa i ds. UE przyjmą sprawozdanie, to w środę ma być przeprowadzone w Sejmie drugie czytanie tego projektu, po to, by Sejm przegłosował projekt na najbliższym posiedzeniu.

Zdaniem Jerzego Chróścikowskiego, rząd musi tak skonstruować ustawę, by odpowiadała oczekiwaniom gospodarzy i chroniła polską ziemię.

– Do projektu koalicji jest jeszcze wiele pytań – mówił dla Radia Maryja senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący „Solidarności” RI.

– Po stanowisku rządu i wcześniejszych pracach w podkomisji, mamy wiele pytań i oczekiwań.  Stanowisko rządu w zasadzie złożyło całą koncepcję, którą byśmy oczekiwali. Teraz wprowadza się nowe elementy i moje obawy są w tej chwili dość duże – tym bardziej, że działania, które rząd obiecywał, cały czas się przedłużają. Jest pytanie, czy rząd ma dobrą wolę, czy tylko gra po prostu na czas. Jest dzisiaj duża dysproporcja w cenach i możliwości nabycia przez naszych obywateli, w związku z tym musimy zadbać o to, aby ten czas jeszcze wydłużyć i zabezpieczyć się tak, jak inne kraje miały możliwości wcześniej i nikt ich za to nie szykanuje – poinformował senator Jerzy Chróścikowski.

Czytaj także:
Rolnicy znów protestowali przed Kancelarią Premiera. Złożyli rządowi postulaty

Na antenie Radia Maryja szef rolniczej Solidarności zwrócił uwagę, na niepopkojący zapis w proponowanej ustawie.

– Stary zapis z 2011 r. dał możliwość wyłączenia z ziemi 30 proc. dla rolników. Zapis nie sprawdził się i spółki z kapitałem zagranicznym nie wydzielały tych gruntów. A teraz rządzący chcą wprowadzić zapis, żeby 30 proc. wyłączyć a 70 proc. tego, co mają, mogli nabyć od Skarbu Państwa. Oznacza to gwarancję sprzedaży ziemi. To jest największy przekręt, jaki może się zdarzyć. Teraz spółki dostaną uprawnienie do kupienia ziemi — mówił Chróścikowski.

Po 1 maja 2016 r. obcokrajowcy będą mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSW. Dlatego potrzebne są rozwiązania prawne, by zabezpieczyć polską ziemię przed wykupem.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źrodło: wpolityce.pl, Radio Maryja, Telewizja Trwam
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here