Premier Kopacz na terenach dotkniętych suszą: chcę przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę

Premier Ewa Kopacz zwołała w sobotę naradę poświęconą skutkom suszy. „Rozmawialiśmy o tym jak można pomóc rolnikom” – podkreśliła szefowa rządu po spotkaniu w Raciążu (woj. mazowieckie).
 
 

\"rolnictwo,

 

Pomoc trzeba kierować racjonalnie do tych, którzy jej potrzebują – powiedziała. Premier Kopacz odwiedziła także w sobotę gospodarstwo rolne w pobliskim Sierakowie.
 
Szefowa rządu powiedziała, że część rolników nie zgłasza swoich strat, bo liczą, że ze strony państwa padnie tylko i wyłącznie oferta niskooprocentowanych kredytów. Chcę, żeby ta oferta była zdecydowanie szersza. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć im funkcjonowanie na przyszłe lata – podkreśliła. Chodzi m.in. o zakup nasion.
Żeby przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę muszą być oszacowane straty. Wtedy postawię sprawę na Radzie Ministrów – zaznaczyła. Ostatnie komisje szacujące straty w wyniku suszy mają zakończyć prace na przełomie sierpnia i września.
 
Premier Ewa Kopacz poinformowała, że na spotkaniu ustalono także m.in konieczność uwzględnienia w formularzach dla rolników strat dotyczących hodowli zwierzęcej.
 
Szefowa rządu podkreśliła, że wysokie temperatury, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, powodują szereg niekorzystnych zjawisk m.in. zagrożenie suszą, deficyt wody w poszczególnych rejonach Polski oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. Zwróciła również uwagę, że susza wpływa także na energetykę. Podkreśliła, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie poświęcone tej kwestii.
W sobotnim spotkaniu w Raciążu udział wzięli m.in. minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, przedstawiciele służb oraz wojewodowie z woj. mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko pomorskiego i wielkopolskiego, w których skutki wysokich temperatur są szczególnie dotkliwe.

Redakcja AgroNews, fot. M. Śmiarowski / KPRM

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here