Premier o walce ze skutkami suszy

Po spotkaniu Ewy Kopacz z ministrem rolnictwa oraz komisjami szacującymi straty spowodowane suszą, Rada Ministrów podejmie decyzję w sprawie ewentualnego ogłoszenia stanu klęski żywiołowej – podaje TVP Parlament.

Wcześniej premier Ewa Kopacz poinformowała, że „niski poziom w Wiśle nadal się utrzymuje i w związku z zapowiadaną pogodą może być jeszcze niższy”. Podkreśliła, że skutkuje to „zakłóceniami pracy elektrowni, przemysłu, żeglugi, ale także w dużej mierze jakością wody w Wiśle” .

 

\"\"

 

– Wiemy, że na pewno we wszystkich województwach suszą dotknięte są krzewy owocowe i warzywa strączkowe. Jak podkreśliła, susza również uderzyła – we wszystkich 16 województwach – w uprawy ziemniaków.

Premier podkreśliła, że w szacunku strat bierze się pod uwagę nie tylko rolników, ale także hodowców bydła, producentów mleka i sadowników.

Polska, Francja i Niemcy z apelem do KE

7 września odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Europejskiej, posiedzenie ministrów rolnictwa, po to, aby omówić trudną sytuację w rolnictwie – poinformowała premier. Dodała, że ministrowie Polski, Niemiec i Francji spotkają się znacznie wcześniej, po to by wystosować apel do Komisji Europejskiej o „bardzo mocne wsparcie”.

Premier przypomniała, że Agencja Rynku Rolnego w związku z rosyjskim embargiem na jabłka i warzywa, wypłaciła w tym roku ponad 180 mln zł rolnikom, którzy ponieśli ogromne straty.

Ewa Kopacz stwierdziła, że znalezienie bezpośredniej pomocy dla rolników będzie wyzwaniem dla budżetu. W jej ocenie, rolnicy nie potrzebują kolejnych niskooprocentowanych kredytów czy prolongowania składek KRUS, tylko rządowej pomocy finansowej.

Źródło: TVP Parlament
Redakcja AgroNews, fot.: flickars.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here