Prezydent Duda zainaugurował konferencje poświęcone rozwojowi polskiej wsi

Ruszył trzeci cykl zainicjowanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę konferencji poświęconych polskiej wsi. Kolejną  serię spotkań „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” Andrzej Duda zainaugurował w Kolnie. Na spotkaniu obecny był m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Andrzej Duda, Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich, minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski

– Polska powinna być rozwijana równomiernie, w sposób sprawiedliwy i umiejętny – podkreślał Prezydent. Akcentował, że rozwój kraju powinien przebiegać w taki sposób, aby mogły korzystać z tego społeczności lokalne, reprezentowane przez lokalne władze. Andrzej Duda wskazał na fundusze rozwojowe, które jego zdaniem powinny być dostępne dla realizacji dobrze przemyślanych programów.

Walka z zanieczyszczeniem powietrza i ochrona klimatu

Do najważniejszych spraw, do których władze przywiązują szczególną wagę zaliczył walkę z zanieczyszczeniem powietrza i ochronę klimatu. – Tu w Kolnie programy w tej sprawie realizowane są od kilku lat. Chcemy to wspierać, bo to element przyszłości w oszczędzaniu energii i korzystaniu z energii odnawialnej – dodał Andrzej Duda.

Uczestniczący w konferencji minister Ardanowski podkreślił, że autorytet Głowy Państwa mobilizuje i angażuje kilkanaście resortów do działania na rzecz poprawy szeroko rozumianej jakości życia na obszarach wiejskich.

– Prezydent Andrzej Duda nie tylko bardzo interesuje się sprawami wsi i rolnictwa. Ale kontynuując myśl śp. Lecha Kaczyńskiego zabiega o ich materialny i duchowy rozwój – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Ardanowski: wyrównanie dopłat jest naszym priorytetem

Rozwiązania prawne na rzecz rolnictwa

Minister Ardanowski w swojej wypowiedzi przypomniał też o ważnych, wprowadzonych w ubiegłym roku rozwiązaniach prawnych, na mocy których znacznie zostały zwiększone możliwości sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych.

– Pod koniec roku podjąłem decyzję i podpisałem rozporządzenie o możliwości uruchomienia w gospodarstwach małych ubojni. Jest to kolejna możliwość na zwiększenie dochodów z gospodarstwa – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że nowe przepisy wejdą w życie 18 lutego br.

Zgodnie z nimi, aby móc założyć taką ubojnię trzeba będzie odbyć bezpłatne szkolenie organizowane przez powiatowego lekarza weterynarii oraz mieć trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym.

Zmiany społeczne na wsi

Minister zwrócił ponadto uwagę na zmiany społeczne, jakie zachodzą na polskiej wsi.

– W Polsce obserwowane jest zjawisko, które nie występuje nigdzie indziej w Europie – dodatnia migracja na obszary wiejskie. Rocznie na wsi chce zamieszkać około 50 tysięcy ludzi więcej niż z niej wyjechać – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich

„Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” to cykl konferencji prezentujących działania państwa dla rozwoju polskiej wsi. Podczas spotkań poszczególne ministerstwa prezentują swoją ofertę dla obszarów wiejskich i ich mieszkańców. Jest to także okazja do wspólnej dyskusji z samorządowcami na temat lepszego rozwoju wsi. Koordynatorem projektu, w którym bierze udział trzynaście ministerstw, jest szefowa KPRP minister Halina Szymańska.

Redakcja AgroNews, fot. KPRP/Jakub Szymczuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here