Prezydent: Kwestie dotyczące GMO – w jednej ustawie

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że sprawy związane z organizmami zmodyfikowanymi genetycznie (GMO) należy uregulować całościowo – w jednej ustawie. W ramach Forum Debaty Publicznej w Pałacu Prezydenckim odbyła się dyskusja pt. „Organizmy zmodyfikowane genetycznie. Konieczność czy wybór? Szansa czy zagrożenie?”.

\"\"

W ocenie prezydenta rząd powinien zaproponować takie kompleksowe rozwiązanie dotyczące GMO, a przy tej okazji powinna się odbyć szeroka debata na ten temat.

– Zachęcam rząd, aby podjąć wyzwanie – na pewno trudne – debaty po to, aby można było całościowo uregulować kwestie związane z GMO w jednej ustawie, a nie ryzykować – przekonywał prezydent – umieszczania cząstkowych zapisów w różnych ustawach, bo to – jak powiedział – niekoniecznie będzie tworzyło logiczną i odpowiedzialną całość systemu prawnego, a na pewno mogą być źródłem dalej idących wątpliwości.

Prezydent podkreślił, że warto zmierzyć się z tym problemem, porozmawiać, spróbować określić ramy, granice, bariery w jednym rozwiązaniu ustawowym. Zaznaczył, że na temat GMO warto spokojnie rozmawiać, aby się wzajemnie przekonać. Choć – jak przyznał – zdaje sobie sprawę, że to dyskusja trudna i obciążona emocjami.

\"\"

– Ważne jest, aby poprzez rozmowę wyjaśniać wątpliwości, rozwiewać obawy, a także próbować odejść od zideologizowania problemu genetycznie modyfikowanej żywności, pasz i innych towarów, ale ocenić je z punktu widzenia rzeczywistych zagrożeń, rzeczywistych nadziei i szans dla wielu obszarów polskiego życia gospodarczego – powiedział Bronisław Komorowski. – Chciałbym podjąć próbę zapraszając tu zwolenników i przeciwników GMO rozmowy mającej na celu rozładowanie emocji i zastąpienie ich konkretną wiedzą.

Redakcja AgroNews

fot. Łukasz Kaminski

Źródło: Prezydent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here