Prezydent: Polska popiera negocjacje z USA w sprawie TTIP

Przebywający z wizytą w USA prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z amerykańskimi przedsiębiorcami powiedział, że Polska nadal popiera negocjacje ws. umowy o wolnym handlu między UE a USA.

 

\"rolnictwo,

 

– Było ostatnio wiele krytyki, jeśli chodzi o umowę dotyczącą umowy o wolnym handlu między UE a USA, TTIP. Polska nadal popiera negocjacje w tej sprawie, jeśli doprowadzą one do porozumienia, które będzie zrównoważone i wzajemnie korzystne  – mówił prezydent Duda.
Prezydent postrzega TTIP jako okazję do zwiększenia wymiany towarów, usług i inwestycji między krajami.

– Co ważniejsze, wierzę, że umowa ta będzie spajać wspólnotę transatlantycką i uzupełniającą rolę, jaką odgrywa NATO w dziedzinie bezpieczeństwa. Jeśli osiągniemy porozumienie, przyniesie to obopólne korzyści – podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że więzi transatlantyckie mają szczególne miejsce w świadomości Polaków. – Współpraca z USA jest podstawowym filarem naszego bezpieczeństwa. Cenimy sobie współpracę z USA w różnych dziedzinach, w tym w handlu i inwestycjach, w zakresie innowacji i energii. Cenimy tę współpracę, ponieważ odzwierciedla ona wartości, które wszyscy dzielimy. Nasz sojusz opiera się na silnej wierze w wolność i demokrację  – powiedział Duda.

Obawy rolników
Umowa handlowa między UE a USA budzi największe obawy wśród europejskich rolników. Ich zdaniem istnieje poważne ryzyko, że Unię zaleją tańsze produkty spożywcze z USA. Boją się także napływu żywności GMO.

Dlatego organizacje ekologiczne i konsumenckie apelują o wyłączenie z umowy TTIP wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, oraz tych, które mogą zagrozić jakości i bezpieczeństwu polskiej żywności.

TTiP, a więc Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji, to porozumienie dotyczące handlu i inwestycji, negocjowane między UE a USA od 2013 roku.

 

Redakcja AgroNews, fot.:prezydent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here