Prezydent zainaugurował międzynarodowy rok zdrowia roślin

– 40 proc. roślinności, którą udaje nam się wyprodukować, choćby w ramach produkcji rolnych, jest niszczonych przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. A więc skala naszego funkcjonowania zależy od tego, na ile skutecznie będziemy dbali o ochronę roślin – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji międzynarodowego roku zdrowia roślin w Polsce.

We wtorek w Belwederze odbyła się konferencja “Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”. Była to oficjalna inauguracja w Polsce Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W konferencji udział wzięli prezydent Andrzej Duda, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister klimatu Małgorzata Golińska oraz Francois Petter, Zastępca Dyrektora Generalnego Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rośliny wytwarzają 98% tlenu na naszej planecie.

– W związku z czym, gdyby roślin nie było, nie byłoby możliwości życia, nie byłoby możliwości przetrwania, choćby tylko na skutek tego, że nie mielibyśmy czym oddychać. W istocie zatem rośliny w bardzo istotnym stopniu, poprzez samo swoje istnienie, funkcjonowanie, życie, poprzez swoje naturalne procesy życiowe, procesy biologiczne – polegające na pochłanianiu dwutlenku węgla i wydalaniu tlenu – powodują, że życie na naszej planecie jest możliwe. To właśnie dzięki roślinom mamy czym oddychać. W istocie zatem, jeżeli tych roślin będzie mniej, jeżeli te rośliny będą w gorszej kondycji to także można śmiało powiedzieć nasze warunki życia będą się stopniowo pogarszały, co w efekcie może w ogóle doprowadzić do wyginięcia cywilizacji ludzkiej. To jest jeden aspekt – powiedział prezydent Andrzej Duda.

ASF rozlewa się na zachodzie Polski. 26 przypadków choroby!

Prezydent zwrócił także uwagę, że rośliny stanowią 80% zasobów żywnościowych naszej planety, dlatego należy szczególnie o nie dbać. Podkreślił, że 40 proc. roślinności, którą udaje nam się wyprodukować choćby w ramach produkcji rolnej, jest niszczonych przez różnego rodzaju choroby i szkodniki.

– Skala naszego funkcjonowania zależy od tego, na ile skutecznie będziemy dbali o zdrowie roślin, na ile skutecznie będziemy dbali o ochronę roślin – powiedział prezydent.

Andrzej Duda poinformował ponadto, że w dniach 24-25 kwietnia będzie prowadzona po raz kolejny akcja sadzenia lasów “sadziMY”. W siedzibach nadleśnictw Lasów Państwowych w całej Polsce będą rozdawane sadzonki. Na chętnych czeka ponad milion drzewek.

– Lasy to „zielone płuca”, które przyczyniają się do poprawy naszych warunków życia. Przyczyniają się także do wielkiego celu, jakim jest ochrona klimatu na świecie poprzez pochłanianie dwutlenku węgla i poprzez oczyszczanie powietrza – podkreślił Andrzej Duda.

Uczestniczący w wydarzeniu szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że troska o rośliny, ich bujny rozwój i zdrowie jest troską de facto o przyszłość człowieka na kuli ziemskiej.

W jego ocenie część chorób roślin wynika z niewłaściwego podejścia do rolnictwa.

– Wiedza na temat gleby, na temat zmianowania, na temat współistnienia roślin, tak ważna np. w rolnictwie ekologicznym, jest niezbędna, żeby prowadzić nowoczesne rolnictwo – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister Ardanowski zaznaczył także, że obecnie dużym problemem jest powszechne stosowanie glifosatu przez rolników.

– Co można zaoferować rolnikom uzależnionym od stosowania tej substancji? To pokazuje też złożoność problemu, bo rolnicy oczekują by na dostrzeżone patogeny lub chwasty znaleźć preparat, który rozwiąże problem. Czy zawsze taki preparat znajdziemy? Niestety, nie – mówił minister Ardanowski.

W podobnym tonie wypowiedział się także unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem zrównoważona produkcja żywności jest szansą dla europejskiego rolnictwa.

– Rolnictwo europejskie jest w przełomowym momencie, a jego szansą jest przestawienie się na zrównoważoną produkcję żywności – powiedział Wojciechowski.

Komisarz poinformował także, iż w projekcie budżetu UE przewidziano 10 mld euro na badania naukowe w zakresie zdrowia roślin.

Podczas Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin,  instytucje i organizacje koncentrować się będą przede wszystkim na zapobieganiu rozprzestrzeniania się szkodników i chorób roślin.

Zobacz także – Kiedy powstanie port do przeładunku zbóż? Obietnice są, postępów nie widać

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

osiemnaście − 13 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,100SubskrybującySubskrybuj

Kredyty bez prowizji i z obniżoną marżą – wystartowała nowa kampania dla rolników

Już 20 września startuje kolejna kampania promocyjna. W ramach oferty Bank BNP Paribas proponuje nowym i obecnym Klientom prowadzącym działalność rolniczą, szereg usług finansowych...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE