Prezydent zapowiada: będę orędownikiem polskiej wsi

 
 
Polskiej wsi potrzebne jest wsparcie, m.in. poprzez program 500 zł na każde dziecko, wyrównanie dopłat bezpośrednich i dywersyfikację eksportu polskich produktów rolnych – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kopaninie Kaliszańskiej.
 
 

\"rolnictwo,
Wizyta prezydenta w Kopaninie Kaliszańskiej, fot. Kancelaria Prezydenta, Hrechorowicz

 
Wieś jednym z priorytetów
 
– Na pewno będę orędownikiem polskiej wsi. Na pewno polskiej wsi nie zostawię – zapewnił prezydent. Zapowiedział, że chce dokończyć objazd wszystkich powiatów w Polsce, który rozpoczął podczas kampanii prezydenckiej. 
 
Prezydent, dwa dni po zaprzysiężeniu na urząd głowy państwa, w sobotę odwiedził województwa: lubelskie i małopolskie. W Kopaninie Kaliszańskiej (gmina Łaziska) spotkał się z sadownikami w miejscowym gospodarstwie.
 
– Mówiłem o wsparciu dla polskich rolników, o wsparciu dla polskiej wsi w czasie kampanii. Chciałbym, żeby stało się jasnym, że te słowa są nadal dla mnie aktualne. Mój status się zmienił, tym większe powstało dla mnie zobowiązanie do zrealizowania tego, o czym mówiłem w trakcie kampanii. Na pewno o polskiej wsi nie zapomnę i nie zostawię w trakcie mojej prezydentury – zapewnił.
 
Prezydent ocenił, że jednym z kluczowych programów, który pomógłby wsi, jest propozycja 500 zł dopłat na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, a także na kolejne dzieci, poczynając od drugiego w rodzinach o średnim dochodzie.

– To pomoc przede wszystkim dla polskiej wsi. Ten plan musi być zrealizowany we współpracy z rządem. To poważne wyzwanie państwowe – zaznaczył.

 
Andrzej Duda zadeklarował, że będzie zabiegał o to, by dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników zostały wyrównane z tymi, jakie otrzymują rolnicy na zachodzie Europy.

– Nie widzę żadnego powodu, dla którego polscy rolnicy mieliby być traktowani inaczej, niż rolnicy francuscy, czy niemieccy – mówił.

 
Zdaniem prezydenta, należy nadal aplikować do UE o środki na rekompensaty dla polskich sadowników, które wypłacane były z powodu wprowadzenia embarga przez Rosję.

– Trzeba walczyć o otwarcie nowych rynków. Trzeba zdywersyfikować eksport – dodał. Ocenił, że poszukiwanie nowych rynków zbytu dla polskiej żywności musi być elementem aktywnej polityki zagranicznej.

 
Temu – jak powiedział – ma służyć sieć diamentowych ambasad, czyli placówek wzmocnionych pod względem kadrowym, infrastrukturalnym, finansowym. – Są kraje, w których można by lepiej realizować polskie interesy – powiedział.
 
Prosił także o wyrozumiałość. – Nie wszystko uda się od razu zrobić – mówił. – Nie wierzę, żeby nie dało się naprawić sytuacji w naszym kraju – zaznaczył na koniec.
 
Tradycyjna żywność to szansa
 
Andrzej Duda odwiedził w sobotę również Janów Lubelski, gdzie wziął udział w rozpoczęciu Festiwalu Kaszy "Gryczaki". Prezydent dziękował podczas tej wizyty za wsparcie udzielane mu w trakcie kampanii. – Kiedy tutaj byłem, w lubelskim, była ogromna wiara w to, że jestem w stanie wygrać. I tak się stało. Chciałem bardzo podziękować i dlatego jestem tutaj, bo na początku kampanii obiecałem, że do tych gmin, do tych powiatów, gdzie będę miał najlepsze wyniki, przyjadę na pewno zaraz jako prezydent Rzeczypospolitej. I dlatego jestem dzisiaj tutaj w Janowie z państwem, na państwa pięknym festiwalu – mówił.
 
– Ogromnie mnie cieszy to, że ten festiwal, który promuje produkty tradycyjne, który tym samym promuje naszą kulturę, naszą kuchnię, te zwykłe obyczaje, które mamy, przejęliśmy je po swoich dziadkach, po swoich ojcach, po swoich babciach, po swoich matkach, że one nadal są, że żyją i stają się coraz popularniejsze – powiedział prezydent Duda. – Przecież to już jest trzynasty festiwal. Przybywają nie tylko mieszkańcy powiatu czy całej Lubelszczyzny, ale przybywają także goście z innych stron kraju i z zagranicy. Bardzo dobrze – mówił.
Jak podkreślił prezydent Duda, bardzo dobrze, że Janów staje się takim symbolem – naszej tradycyjnej kuchni, naszej tradycyjnej produkcji żywności. – To jest dla nas szansa na rynku europejskim i na rynku światowym, gdzie mamy do czynienia z żywnością coraz bardziej przetworzoną, a przez to też coraz bardziej zanieczyszczoną – zwrócił uwagę prezydent, który – po tym wystąpieniu – oglądał stoiska na Festiwalu Kaszy i rozmawiał z mieszkańcami miejscowości.
 
Redakcja AgroNews, fot. Hrechorowicz 
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,531ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z Politechniki Łódzkiej

Inteligentne ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki m.in. poprzez aplikacje umożliwiające doglądanie pszczół z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie za pośrednictwem urządzeń mobilnych....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE