Prezydent zapowiada: będę orędownikiem polskiej wsi

 
 
Polskiej wsi potrzebne jest wsparcie, m.in. poprzez program 500 zł na każde dziecko, wyrównanie dopłat bezpośrednich i dywersyfikację eksportu polskich produktów rolnych – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kopaninie Kaliszańskiej.
 
 

\"rolnictwo,
Wizyta prezydenta w Kopaninie Kaliszańskiej, fot. Kancelaria Prezydenta, Hrechorowicz

 
Wieś jednym z priorytetów
 
– Na pewno będę orędownikiem polskiej wsi. Na pewno polskiej wsi nie zostawię – zapewnił prezydent. Zapowiedział, że chce dokończyć objazd wszystkich powiatów w Polsce, który rozpoczął podczas kampanii prezydenckiej. 
 
Prezydent, dwa dni po zaprzysiężeniu na urząd głowy państwa, w sobotę odwiedził województwa: lubelskie i małopolskie. W Kopaninie Kaliszańskiej (gmina Łaziska) spotkał się z sadownikami w miejscowym gospodarstwie.
 
– Mówiłem o wsparciu dla polskich rolników, o wsparciu dla polskiej wsi w czasie kampanii. Chciałbym, żeby stało się jasnym, że te słowa są nadal dla mnie aktualne. Mój status się zmienił, tym większe powstało dla mnie zobowiązanie do zrealizowania tego, o czym mówiłem w trakcie kampanii. Na pewno o polskiej wsi nie zapomnę i nie zostawię w trakcie mojej prezydentury – zapewnił.
 
Prezydent ocenił, że jednym z kluczowych programów, który pomógłby wsi, jest propozycja 500 zł dopłat na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, a także na kolejne dzieci, poczynając od drugiego w rodzinach o średnim dochodzie.

– To pomoc przede wszystkim dla polskiej wsi. Ten plan musi być zrealizowany we współpracy z rządem. To poważne wyzwanie państwowe – zaznaczył.

 
Andrzej Duda zadeklarował, że będzie zabiegał o to, by dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników zostały wyrównane z tymi, jakie otrzymują rolnicy na zachodzie Europy.

– Nie widzę żadnego powodu, dla którego polscy rolnicy mieliby być traktowani inaczej, niż rolnicy francuscy, czy niemieccy – mówił.

 
Zdaniem prezydenta, należy nadal aplikować do UE o środki na rekompensaty dla polskich sadowników, które wypłacane były z powodu wprowadzenia embarga przez Rosję.

– Trzeba walczyć o otwarcie nowych rynków. Trzeba zdywersyfikować eksport – dodał. Ocenił, że poszukiwanie nowych rynków zbytu dla polskiej żywności musi być elementem aktywnej polityki zagranicznej.

 
Temu – jak powiedział – ma służyć sieć diamentowych ambasad, czyli placówek wzmocnionych pod względem kadrowym, infrastrukturalnym, finansowym. – Są kraje, w których można by lepiej realizować polskie interesy – powiedział.
 
Prosił także o wyrozumiałość. – Nie wszystko uda się od razu zrobić – mówił. – Nie wierzę, żeby nie dało się naprawić sytuacji w naszym kraju – zaznaczył na koniec.
 
Tradycyjna żywność to szansa
 
Andrzej Duda odwiedził w sobotę również Janów Lubelski, gdzie wziął udział w rozpoczęciu Festiwalu Kaszy "Gryczaki". Prezydent dziękował podczas tej wizyty za wsparcie udzielane mu w trakcie kampanii. – Kiedy tutaj byłem, w lubelskim, była ogromna wiara w to, że jestem w stanie wygrać. I tak się stało. Chciałem bardzo podziękować i dlatego jestem tutaj, bo na początku kampanii obiecałem, że do tych gmin, do tych powiatów, gdzie będę miał najlepsze wyniki, przyjadę na pewno zaraz jako prezydent Rzeczypospolitej. I dlatego jestem dzisiaj tutaj w Janowie z państwem, na państwa pięknym festiwalu – mówił.
 
– Ogromnie mnie cieszy to, że ten festiwal, który promuje produkty tradycyjne, który tym samym promuje naszą kulturę, naszą kuchnię, te zwykłe obyczaje, które mamy, przejęliśmy je po swoich dziadkach, po swoich ojcach, po swoich babciach, po swoich matkach, że one nadal są, że żyją i stają się coraz popularniejsze – powiedział prezydent Duda. – Przecież to już jest trzynasty festiwal. Przybywają nie tylko mieszkańcy powiatu czy całej Lubelszczyzny, ale przybywają także goście z innych stron kraju i z zagranicy. Bardzo dobrze – mówił.
Jak podkreślił prezydent Duda, bardzo dobrze, że Janów staje się takim symbolem – naszej tradycyjnej kuchni, naszej tradycyjnej produkcji żywności. – To jest dla nas szansa na rynku europejskim i na rynku światowym, gdzie mamy do czynienia z żywnością coraz bardziej przetworzoną, a przez to też coraz bardziej zanieczyszczoną – zwrócił uwagę prezydent, który – po tym wystąpieniu – oglądał stoiska na Festiwalu Kaszy i rozmawiał z mieszkańcami miejscowości.
 
Redakcja AgroNews, fot. Hrechorowicz 
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here