Producenci świń szturmują ubojnie. Cena skupu zmalała

Producenci trzody chlewnej po ogłoszeniu przez resort rolnictwa propozycji uruchomienia dopłat do sprzedanych sztuk, zaczęli zgłaszać się do ubojni, by sprzedać swoje tuczniki – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

 

\"rolnictwo,
 

Pod koniec grudnia ministerstwo rolnictwa  przedstawiło propozycję wsparcia finansowego m.in. dla producentów  wieprzowiny. Wstępnie resort zakłada, że stawka pomocy dla wyniesie 70 zł/sztukę, a wsparcie udzielone będzie producentowi, który w dniu 30 września 2015 roku posiadał nie więcej niż 2000 świń.

–  Nic więc dziwnego, że drobni rolnicy ochoczo rzucili się do sprzedaży nawet lżejszych tuczników. Telefony rozdzwoniły się w zakładach mięsnych, ale mimo dużego zainteresowania sprzedażą w ostatnich dniach roku ze strony drobnych producentów, ceny tylko nieznacznie spadły lub zostały utrzymane na tym samym poziomie co tydzień temu – czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Czytaj także:
Producenci trzody chlewnej: wsparcie dla sektora ma znamiona dyskryminacji

W notowaniach stworzonych przez KZP-PTCH w 53 tygodniu 2015 roku, a więc od 28 do 31 grudnia średnia cena żywca wieprzowego wyniosła 3,96 zł/kg i była o 10 groszy niższa niż przed tygodniem.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com/Sean

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here