Producenci warzyw apelują do nowego ministra i zapowiadają protest

Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Rolników Producentów Warzyw w Wielkopolsce sprzeciwiają się dramatycznie niskim cenom ziemniaków i warzyw. Ich zdaniem taka cena skutkuje nieopłacalnością produkcji, a dalsze utrzymywanie się cen na obecnym poziomie może doprowadzić do osłabienia zdolności produkcyjnej bardzo dobrych i cenionych producentów warzyw.

W trakcie poniedziałkowego spotkania z Prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotrem Walkowskim, rolnicy przekazali pismo skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz poinformowali o planowanej akcji protestacyjnej, która ma się odbyć 13 sierpnia przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. Rolnicy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na dramatycznie niską cenę ziemniaków i warzyw.

– Od lat produkujemy na nasz rodzimy rynek ziemniaki i warzywa. Obecna sytuacja, jaka wytworzyła się na obszarze cen w tej dotyczącej nas branży powoduje, że jako właściciele rodzinnych, dobrze funkcjonujących gospodarstw, znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Niekorzystne warunki pogodowe w połączeniu z bardzo niskimi cenami skupu, tak ziemniaków, jak i pozostałych warzyw, spowodowały, że nasze gospodarstwa znalazły się na skraju bankructwa. Tegoroczne ceny skupu ziemniaków oscylujące w granicach od 6 do 10 groszy za kilogram nie pokrywają nawet w 50 proc. poniesionych nakładów na produkcję. Ten sam temat dotyczy produkowanych przez nas pozostałych asortymentów warzyw. Nie sposób zauważyć, że ceny detaliczne, gdzie towar trafia bezpośrednio do konsumenta są od 600 – 1000 proc. wyższe, a na tej operacji najwięcej zarabia pośrednik. Poza tym warzywa wprowadzane do obrotu poprzez sieci handlowe funkcjonujące na naszym rynku podlegają innym prawidłom fitosanitarnym aniżeli nasz towar , już nie wspominając o bardzo niskiej cenie towaru przywożonego z zewnątrz. Sytuacja ta prowadzi do upadku naszych warsztatów pracy, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt do produkcji warzyw, na co zostały zaciągnięte kredyty
– czytamy w piśmie rolników skierowanym do ministra Kalemby.

Zdaniem producentów warzyw z Wielkopolski, jeśli nie będzie zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i organów odpowiedzialnych za cały łańcuch żywnościowy, mogą oni podzielić los wielu rolników, dawnych producentów buraków cukrowych, a ich gospodarstwa odwiedzi komornik.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here