Prognoza zbiorów pszenicy w 2019 roku

Jak wynika z prognozy firmy Tallage, w tym roku w krajach unijnych zostanie zebranych 146,4 mln ton pszenicy, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Prognoza zbiorów pszenicy, pszenica, zbiory pszenicy, BGŻ BNP Paribas,

Prognozy unijnych zbiorów pszenicy w 2019 roku są wyższe niż rok temu głównie ze względu na większą powierzchnię zasiewów ozimin.

– Jedynym krajem, gdzie zbiory pszenicy prawdopodobnie będą niższe niż w 2018 r. jest Hiszpania – obniżka może sięgać 9 proc. w relacji rocznej, a łączna produkcja wynieść 6,0 mln t. W pozostałych regionach oczekuje się już wzrostu lub, w przypadku Grecji i Cypru, stabilizacji zbiorów – wyjaśniają eksperci Banku BGŻ BNP Paribas w najnowszym raporcie.

Niemcy i Francja zbiorą dużo więcej

Zdecydowanie więcej ziarna może zostać zebrane w Niemczech – wzrost o 4,9 mln t (24 proc.) do 25,1 mln t – oraz we Francji – wzrost o 3,6 mln t (11 proc.) do 37,4 mln t. Z kolei w przypadku Polski produkcja tego zboża wyniesie 11,2 mln ton, a więc o 14 proc. więcej.

– Oczywiście, przedstawione tu prognozy należy przyjmować jako bardzo wstępne. Ostateczny wynik z dużym prawdopodobieństwem będzie od nich odbiegał. Jak większość tego typu analiz, zakłada ona „normalny” przebieg warunków pogodowych od momentu sporządzenia prognozy do momentu zbiorów – wyjaśniają bankowi analitycy.

Redakcja AgroNews, na podst. BGŻ BNP Paribas, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here