Protest w obronie polskiej ziemi i lasów!

„Polska ziemia w polskie ręce!” „Stop prywatyzacji lasów państwowych!” – to niektóre z haseł, które towarzyszyły rolnikom w ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Protesty odbyły się łącznie w dziesięciu województwach, które spowodowały utrudnienia w ruchu.
 

 

\"\"

 

Niemal w całym kraju odbywały się pikiety, blokady dróg i przejazdy maszyn rolniczych przez miasta. NSZZ „Solidarność” zorganizowało Ogólnopolską Akcję Protestacyjną jako wyraz poparcia dla protestujących od 14 stycznia gospodarzy z województw zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Zdaniem związkowców w trakcie sprzedaży gruntów rolnych dochodzi do nieprawidłowości i ziemia tafia w ręce osób podstawionych przez zagraniczne spółki. – Chcemy sprzeciwić się masowej wyprzedaży naszej ojcowizny obcokrajowcom – mówi Wojciech Włodarczyk, przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Jak dodaje Włodarczyk, ziemia jest sprzedawana cudzoziemcom na preferencyjnych warunkach. – Chodzi szczególnie o przygraniczne tereny zachodniej Polski. Przetargi na sprzedaż tej ziemi wymykają się spod kontroli – podkreśla Wojciech Włodarczyk. – W ramach protestu walczymy również o zabezpieczenie przed prywatyzacją Lasów Państwowych, bo to nasze wspólne dobro – dodaje.

Rolnicy protestowali między innymi przed gmachem ministerstwa rolnictwa. Związkowcy są oburzeni, że minister rolnictwa Stanisław Kalemba nie odpowiada na zgłaszane przez nich postulaty, ani na zaproszenie do rozmów. – Cały czas chcemy rozmawiać, rozwiązywać nasze problemy przy stole i musimy zmienić formę protestu i na dłuższy czas zagościć w Warszawie – mówi Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.

Do długiej listy kilkunastu postulatów dochodzą ostatnie problemy związane z zakazem wędzenia wędlin i embargiem Rosji na wieprzowinę z Polski. Paweł Augustyn, przewodniczący Związku Zawodowego Młodych Rolników mówi, że obecnej sytuacji winien jest minister rolnictwa. – Przespał pewne sprawy, nie zabiegał o interesy rolników i mówimy tak: pani ministrze, dość, niech pan zostawi to ministerstwo.

Ciągniki i inne maszyny rolnicze wyjechały dziś miedzy innymi na drogi krajowe nr 6 i 10 w województwie zachodniopomorskim. 40 ciągników jeździ na trasie pomiędzy Dobromierzem a Strzegomiem na Dolnym Śląsku. Traktory i maszyny rolnicze wyjechały też na rynek Nowego Sącza w Małopolsce.

– Jeśli nie dojdzie do realizacji postulatów, planowane są protesty w stolicy – zapowiada – Na pewno w maju odbędzie się ogólnopolska akcja protestacyjna. Mamy już obiecane przez „Solidarność”, że weźmie czynny udział w tej akcji. Nie będzie to zdarzenie jednodniowe. Rozważamy, aby ciągniki wyjechały ze Szczecina do Warszawy – zapowiada Kosmal.

Zachodniopomorskie

W Koszalinie rolnicy zebrali się na placu przed delegaturą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Według policji jest tam 6 ciągników i ok. 30 osób. Wkrótce rolnicy mają ruszyć stamtąd na rondo majora Łupaszki przy drodze krajowej nr 6 Szczecin – Gdańsk, które będą blokować chodząc po przejściu dla pieszych.

30 rolniczych ciągników zjechało też do miejscowości Krąpiel k. Szczecina. Zgromadzeni tam rolnicy zamierzają wolno jeździć po drodze krajowej nr 10 miedzy Krąpielą i Suchaniem.

Dolnośląskie

W województwie dolnośląskim protest rozpoczął się po godz. 12 na drodze krajowej nr 5 pomiędzy miejscowościami Strzegom i Dobromierz oraz na krajowej „12” w okolicach Głogowa. Rolnicy poruszają się oflagowanymi ciągnikami, łącznie na trasy wyruszyło około 60 pojazdów. Według policji protest nie powoduje większych utrudnień w ruchu. – Ciągniki, którymi poruszają się rolnicy, jadą w kolumnach po pięć pojazdów, zachowując odstępy umożliwiające kierowcom aut osobowych wyprzedzanie – powiedziała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Protest ma się zakończyć około godz. 15.

Czytaj także:
Wyłudzają na rolnika!
Co dalej z nielegalnym użytkowaniem gruntów ornych?!
Taki jest polski rolnik!

Rolnicy uważają, że ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych trafia do zagranicznych spółek za pośrednictwem podstawionych osób. Przeciwko temu od kilku tygodni protestują zachodniopomorscy rolnicy. W środę ich żądania, według zapowiedzi NSZZ ”Solidarność” Rolników Indywidualnych, która jest organizatorem akcji, mają poprzeć rolnicy z innych regionów.

Protesty mają polegać m.in. na pikietach przed urzędami wojewódzkimi, przejazdami kolumn ciągników drogami krajowymi i przechodzeniu zwartymi grup przez przejścia dla pieszych. Akcja ma się odbyć w województwach zachodniopomorskim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, dolnośląskim i wielopolskim.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,360ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE