PROW 2014-2020 już na jesień?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki zaprezentował podczas konferencji prasowej w Sejmie RP główne założenia nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

 

\"\"

 

„PROW 2014-2020 rząd przyjął 15 kwietnia br. i program ten został już wysłany do Komisji Europejskiej” – poinformował szef resortu rolnictwa dodając, że maksymalny czas na negocjacje to pół roku.
Minister uważa jednak, że jest szansa, aby ten czas skrócić do czterech miesięcy, co pozwoliłoby na wejście programu w życie już na jesieni br.

„Cały budżet PROW 2014-2020 wynosi 13, 513 mld euro, a środki krajowe stanowią w nim 36,37 %, czyli 4,915 mld euro” – powiedział minister Marek Sawicki prezentując program.

„Główny nacisk położyliśmy na inwestycje i podniesienie konkurencyjności polskiego rolnictwa, a następnie na ekologię” – podkreślił szef resortu.

Program został podzielony na 16 działań i kilkanaście poddziałań przy założeniu 6 priorytetów. „Największy budżet ma działanie związane z modernizacją gospodarstw, na co zostało przeznaczone około 2,816 mld euro.” – poinformował minister.

Według szefa resortu istotne też jest skierowanie środków na zmiany strukturalne na wsi. Przekazywanie gospodarstw rolnych musi mieć charakter trwały, czyli poprzez sprzedaż, czy notarialne przekazanie gospodarstwa następcom. Natomiast gospodarstwo nabywające ziemię musi osiągnąć określoną wielkość i nie może zostać sprzedane przez okres 5 lat.

Zostały utrzymane działania związane z łańcuchem żywnościowym, marketingiem i systemami jakości. Jednakowo będą też traktowane wszystkie grupy producenckie.

Kontynuowana będzie pomoc w zakresie budowy targowisk, ale samorządy będą musiały zwrócić uwagą na to, aby były to miejsca rozwoju sprzedaży bezpośredniej, bez pośredników.

Czytaj także:
Projekt PROW na lata 2014-2020 zakończony i przyjęty
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o OZE
Wsparcie dla młodych rolników – nabór wniosków od 15 maja

W ONW wprowadzona będzie degresywność – 100% wsparcia w gospodarstwach do 50 ha, 50% wsparcia w gospodarstwach do 100 ha i 25% wsparcia dla tych o powierzchni do 150 ha.

„Konkurencyjność i rozwój to są nasze priorytety. Dlatego na działania modernizacyjne i innowacyjne przeznaczamy z PROW 2014-2020 ponad 7 mld euro” – podkreślił minister Marek Sawicki.

Prezentacja PROW 2014-2020

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here