Przedłużone embargo, przedłużona pomoc. Unijne organizacje rolnicze apelują o wsparcie dla producentów owoców i warzyw

Copa i Cogeca przesłały w tym tygodniu pismo do Komisji Europejskiej, w którym apelują o przedłużenie środków wsparcia dla producentów owoców i warzyw, aby złagodzić skutki rosyjskiego embarga na eksport UE po tym, jak prezydent Putin potwierdził, że będzie ono nadal obowiązywało w 2016 r.

 

\"rolnictwo,
 

– Rosyjskie embargo uderzyło w producentów owoców i warzyw oraz w ich spółdzielnie. Letni sezon na owoce właśnie się zaczął i ta zapowiedź prezydenta Putina spowoduje znaczącą obniżkę cen wypłacanych producentom, chyba że zostaną podjęte odpowiednie działania. Należy uniknąć powtórzenia się sytuacji z zeszłego roku, kiedy to ceny producentów były poniżej kosztów produkcji przez większość czasu. Ceny brzoskwiń i nektaryn w niektórych regionach spadły już o 0,20 EUR/kg w ostatnich tygodniach – Unia musi podjąć działania, aby zapobiec nasileniu się problemu. Owoce letnie łatwo się psują, więc trudno znaleźć alternatywne rynki zbytu – przestrzega Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Wskazując na kluczowe działania, powiedział, że obecne środki, które mają wygasnąć za parę dni i które umożliwiają wycofanie produktów z rynku i rozdanie ich za darmo np. organizacjom charytatywnym lub w celach niespożywczych czy w ramach zielonych zbiorów, muszą zostać przedłużone.

– W przeciwnym razie, spadek cen będzie skutkował załamaniem rynku. Art. 219 rozporządzenia UE 1308/2013 stwarza możliwość wprowadzenia środków nadzwyczajnych w sytuacji zagrożenia dla rynku, które teraz istnieje, w celu zapobiegania kryzysom. Wykaz produktów objętych tymi środkami wymaga rozszerzenia. Należy również zastosować art. 222 WPR, co pozwoli organizacjom producentów, takim jak spółdzielnie, na szybką reakcję – mówi Pesonen.

I dodaje, że producenci bardzo się niepokoją sytuacją, która wynika z konfliktu politycznego i której padli ofiarą.

– To nie oni powinni ponosić koszty za ten spór. Należy podjąć pilne działania w celu stabilizacji rynku i zapobiegania zawirowaniom – uważa Pesonen.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics