Przełom w odżywianiu fosforem. Zobacz, co działo się na Panoramie Pól w Starym Luboszu

W dniu 26 maja w Wielkopolsce (Stary Lubosz k/ Kościana) miała miejsce inauguracja III edycji spotkań z rolnikami realizowanych w ramach Panoramy pól. Są to warsztaty polowe w całości poświęcone nowoczesnym technologiom odżywiania zarówno roślin, jak i samej gleby. Uczestniczącym zaprezentowano innowacyjne rozwiązania do stosowania w uprawie zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraka cukrowego. Tegoroczne spotkania realizowane były pod hasłem: przełom w odżywianiu fosforem.

 

\"rolnictwo,
Timac Agro zaprezentował technologie nawożenia oparte o składniki odżywcze i substancje biostymulujące

Tradycyjnie już organizatorzy imprezy zaprezentowali technologie nawożenia oparte o składniki odżywcze i substancje biostymulujące. Uprawy nawożone tymi produktami rodzą nie tylko wyższe plony, ale także i lepsze jakościowo – ich jakość handlowa w porównaniu z płodami zbieranymi z plantacji, które są uprawiane tradycyjnymi metodami agrotechnicznymi jest znacząco wyższa.

Głównym przekazem spotkania była promocja nawozów, które działają wielopłaszczyznowo.
Nie tylko dokarmiają rośliny, ale także stymulują zachodzące w nich procesy fizjologiczne i biochemiczne, a równocześnie powodują zmiany fizyczne w glebie, sprzyjają rozwojowi flory i fauny glebowej, korzystnie wpływają na jej odczyn oraz przekształcają składniki pokarmowe z form nieprzyswajalnych na przyswajalne dla roślin. To kompleksowe oddziaływanie tych produktów na rośliny i glebę, jest jednym z ich bardzo ważnych wyróżników spośród innych nawozów dostępnych na rynku.

\"rolnictwo,
Porównanie buraków cukrowych odżywianych tradycyjnie i produktami TimacAgro

Podczas warsztatów zaprezentowane zostały więc nawozy, które nie tylko wzbogacają glebę w składniki pokarmowe niezbędne dla roślin, zapobiegają ewentualnym niedoborom tych składników, ale spełniają dodatkowe funkcje – poprawiają odżywienie roślin aktywując pobieranie i transport składników mineralnych, ograniczają wpływ stresów na rośliny, intensyfikują proces fotosyntezy czy też  poprawiają strukturę gleby oraz aktywność mikroorganizmów glebowych, aktywują rozwój systemu korzeniowego, stymulują rośliny w fazie kiełkowania i krzewienia.

W tym roku podczas pokazu technologii nawożenia prelegenci najwięcej czasu poświęcili kwestiom związanymi z zapobieganiem uwsteczniania się fosforu. Pierwiastek ten spośród wszystkich składników pokarmowych najbardziej narażony jest na uwstecznianie, co w znaczący sposób ogranicza jego wykorzystanie. Proces ten polega na wiązaniu fosforu z kationami glinu, żelaza oraz wapnia co jest przyczyną przechodzenia do form, które są słabo dostępne dla roślin. 

\"rolnictwo,
Azot podany rzepakowi w tym momencie może przynieść więcej szkód niż pożytku – tłumaczył dr Witold Szczepaniak z UP w Poznaniu

Podczas warsztatów zaprezentowano efektywność działania nawozów zawierających unikalną cząsteczkę – nowy wymiar fosforu, czyli Top-Phos. Nawozy wyprodukowane w tej technologii są rozwiązaniem tego bardzo istotnego problemu nawozowego, jakim jest uwstecznianie się wraz z innymi pierwiastkami fosforu podanego w nawożeniu do związków nierozpuszczalnych w wodzie. Stosując tradycyjne formy tego pierwiastka można uzyskać maksymalną skuteczność na poziomie 30proc. W przypadku zastosowania nowej generacji nawozów fosforowych skuteczność zwiększamy nawet do 90proc. Do tego dochodzi także dłuższy czas działania w porównaniu z tradycyjnymi technologiami nawożenia. W efekcie końcowym przy zastosowaniu tej innowacyjnej technologii zapewniamy roślinom dostęp do fosforu przez długi czas, czego rezultatem jest ich silny wzrost, dobre przygotowanie przed zimą, produkcja i transport związków energetycznych oraz pozytywny wpływ na dojrzewanie. Rzeczywiście na prezentowanych poletkach można było gołym okiem dostrzec różnice pomiędzy skutecznością tradycyjnych metod nawożenia i przedstawianymi nowościami na polskim rynku – nawozami zapobiegającymi uwstecznianiu się fosforu. Rośliny dobrze odżywione fosforem wytworzyły silnie rozwinięty system korzeniowy, były bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Optymalny dostęp do tego składnika umożliwi im zawiązanie większej ilości nasion oraz skróci termin dojrzewania.

Prelegenci dużo uwagi poświęcili także  efektywności stosowania mikronawozów. Stosowanie tego typu preparatów ewidentnie sprzyja rozwojowi roślin w początkowych fazach wzrostu, co w konsekwencji wpływa na szybsze i bardziej wyrównane wschody. Innowacyjna technologia, jaką zastosowano przy produkcji tego typu preparatów pozwala na ich aplikację w bezpośrednim sąsiedztwie nasion. Co ważne, wymieszanie nawozu z nasionami nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Nawóz miesza się z nasionami bezpośrednio przed siewem i tak przygotowaną mieszankę wsypuje do zbiornika nasiennego siewnika. Ważne jest, iż wielkość granulek nawozu oraz ich ciężar zostały tak dobrane, aby nie dochodziło do zjawiska sedymentacji w czasie jazdy siewnika na polu. Technika przygotowania do wysiewu nawozu i sam wysiew nie są  skomplikowanymi czynnościami. Bardzo dobre wymieszanie uzyskujemy wykorzystując do tego na przykład zwykłą betoniarkę. Efektywność działania tej grupy preparatów przedstawiono na przykładzie nawozu Pinkstart, który jest dedykowany uprawie rzepaku. Efektywne oddziaływanie w początkowych okresach wegetacji finalnie skutkuje zwyżką plonu.

\"rolnictwo,
W tym roku rzepak wygląda gorzej niż w poprzednim. Jak tłumaczył dr Szczepaniak ma to związek z niekorzystnym rozkładem opadów

Oprócz konsultacji z zakresu odżywiania roślin i agrotechniki, których udzielali organizatorzy spotkania i goście specjalni: dr Witold Szczepaniak i dr Jarosław Grocholski, podczas imprezy można było uzyskać także porady dotyczące żywienia zwierząt.

Po zakończeniu części merytorycznej zorganizowano spotkanie  integracyjne, podczas którego uczestnicy mogli w bezpośrednich rozmowach wymieniać się własnymi doświadczeniami.

Panorama Pól organizowana przez Timac Agro Polska cieszy się dużym zainteresowaniem, wpisała się na stałe w kalendarz imprez rolniczych i jest jedną z najchętniej odwiedzanych.

Anna Rogowska, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,368ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE