Przyroda nie nadgoni opóźnień!

W sadach – wiosenne opryski, siewy warzyw gruntowych opóźnione.

Opóźnienie w produkcji warzyw gruntowych jest co najmniej 3 tygodniowe mówi Marcin Żelechowski – ogrodnik z rejonu Sochaczewa, a to przełoży się na opóźnienie w produkcji  wczesnych warzyw gruntowych.
 
W wielu szklarniach rozsada kapusty, kalafiorów czy porów przerosła i te rośliny nie zostaną wysadzone do gruntu. Już wiadomo, że przyroda nie nadgoni opóźnień jeżeli idzie o produkcję wczesnej kapusty i kalafiorów gruntowych. Ogrodnicy obawiają się, że zbiór wczesnej i średnio-wczesnej kapusty może  zbiec się w czasie i  wtedy podaż znacznie przewyższy popyt czyli rynek konsumenta nie wchłonie wszystkiego – komentuje Marcin Żelechowski.

 

\"Przyroda

 

Gruntowe ziemniaki wczesne dopiero teraz są wysadzane i pierwszych dostaw będzie można oczekiwać nie wcześniej jak w czerwcu. Nadal na wielu terenach uprawnych poziom wód gruntowych  jest wysoki i trudno jest rolnikom wjechać na pole ze sprzętem aby rozpocząć zabiegi agrotechniczne.
 
W ciągu ostatniego tygodnia wzrosły ceny ziemniaków z ubiegłorocznej produkcji, marchwi, cebuli i buraków. Ciepła pogodna spowodowała znacznie większe zakupy nowalijek  w porównaniu do popytu sprzed tygodnia. 
W tym tygodniu na Rynku Hurtowym w Broniszach  cena ubiegłorocznych ziemniaków  kształtowała się na poziomie od 12 do 13 zł za 15 kg czyli od   0,80 – 0,86 zł. za kilogram ( o 30% więcej w porównaniu z 2012
rokiem).

Czytaj także:
Warzywa z ubiegłorocznej produkcji w górę
Nie jemy tego co powinniśmy
Ile na "Owoce w szkole" w przyszłym roku szkolnym

 

Ziemniaki pochodzą z przechowalni, a do konsumpcji trafiają tylko te najwyższej jakości.

Marchew w cenie od 5 do 10 złotych za worek 5 kg czyli od od 1 zł nawet do 2 zł  za kg ( w 2012  od 50 groszy do 1 złotego za kilogram). Spora rozpiętość cenowa wynika z różnicy wielkości i jakości oferowanych korzeni.  Także ceny cebuli są wyższe  teraz cena 1 kg wynosi około 1 zł ( 10 zł za worek 10 kg) to jest 100% więcej niż w 2012 roku, w podobnej cenie buraki. Najmniejsze opakowanie buraków to 5 kg.

Sklepy kupują coraz więcej, pochodzących z upraw pod osłonami rzodkiewek, pomidorów, ogórków. Polskie rzodkiewki trzymają cenę od 2,00 zł do 2,20 zł za pęczek w ofercie hurtowej. Pomidory tanieją teraz skrzynka 6 kilogramów sprzedawana jest w cenie hurtowej od 35 do 48 zł czyli 5,80 do 8,00 zł za kilogram. Pomidory malinowe w cenie od 70 do 90 zł za opakowanie 6 kg. Z importowanych pomidorów nadal powodzeniem cieszą się gałązkowe i cherry.

Dobrze sprzedaje się sałata i podaż nie nadąża za popytem, w tym tygodniu za skrzynkę sałaty masłowej (12-16 sztuk) odbiorcy płacili 40 zł. Staniał natomiast szpinak do poziomu 5-7 zł za kilogram.
 
Duże dostawy jabłek  większość odmian sprzedawana jest w cenie 30 zł za skrzynkę 15 kg czyli około  2 zł za kilogram.  Jabłka importowane są 2,5 razy droższe. Zdaniem Zbigniewa Przybyszewskiego – sadownika z Grójeckiego kondycja sadów jest dobra, nie ma strat, teraz sadownicy prowadzą opryski, a przyroda szybko nadrobi straty o ile nie będzie anomalii pogodowych.

Źródło: Bronisze.com.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here