Przyszłość Zakładów Chemicznych Police pod znakiem zapytania

Zarząd Zakładów Chemicznych w Policach oficjalnie poinformował, że wystąpił do walnego zgromadzenia z wnioskiem o podjęcie decyzji dotyczącej dalszego funkcjonowania spółki. To dramatyczny krok, który może oznaczać zamknięcie jednego z ważniejszych zakładów przemysłowych w Polsce. Firma, należąca do Grupy Azoty, zakończyła pierwszy kwartał 2025 roku ze stratą netto w wysokości 66 milionów złotych.

Silna pozycja Grupy Azoty zagrożona

Grupa Azoty nadal pozostaje drugim co do wielkości producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Unii Europejskiej. Oprócz tego dostarcza na rynek inne istotne produkty chemiczne – jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa – które mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Jednak od dłuższego czasu przedsiębiorstwo boryka się z trudnościami wynikającymi z presji tańszych produktów importowanych z Azji, zwłaszcza z Chin.

Zielony Ład – ciężar nie do udźwignięcia?

Zdaniem przedstawicieli branży, głównym problemem są koszty narzucone przez unijną politykę klimatyczną, znaną jako Europejski Zielony Ład. Polski przemysł, który bazuje na gazie ziemnym – kluczowym surowcu w produkcji nawozów – musi ponosić wysokie opłaty za emisję CO₂, co znacznie podnosi koszty produkcji i obniża konkurencyjność wobec importerów spoza UE.

Niepewna przyszłość pracowników

Związkowcy alarmują, że sytuacja w zakładach pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Nie przedłuża się umów kolejnym pracownikom, a latem 2024 roku poważnie ograniczono Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Obawy o trwałość zatrudnienia i przyszłość zakładów są coraz większe.

Niekontrolowany import z Rosji i Azji pogłębia kryzys

Dodatkowym ciosem dla zakładów jest zalew rynku nawozami z Rosji, które – według związkowców – trafiają na Ukrainę, tradycyjnie będącą odbiorcą produktów Grupy Azoty. Równocześnie do Europy trafiają tworzywa z krajów, które nie ponoszą kosztów wynikających z polityki klimatycznej. To powoduje nierówne warunki konkurencji i jeszcze bardziej pogłębia problemy finansowe polskiego przemysłu chemicznego.

Apel o zmianę kursu w polityce klimatycznej

W świetle obecnego kryzysu związkowcy i część opinii publicznej domagają się rewizji unijnej polityki klimatycznej. Ich zdaniem Zielony Ład, realizowany bez uwzględnienia realiów gospodarczych, prowadzi do deindustrializacji kraju. Wzywają do odejścia od ideologicznych założeń i skupienia się na ratowaniu krajowego przemysłu.

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

  1. Ilu z tych ludzi, którym z powodu grożącego bezrobocia pójdzie na wybory i zagłosuje w brew prostej logice. Bo Polska to UE.

    • Pracuje w gdańskich fosforach. U nas też chcą zamknąć produkcję, bo nie przynosi zysków. Nie rozumiem jak można zabijać Polski przemysł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo filarem suwerenności Europy – debata w Brukseli

W czwartek, 19 czerwca 2025 roku, w siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli odbyła się debaty wysokiego szczebla na temat przyszłości rolnictwa w Unii...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics