PSL: przez Jurgiela ASF rozlewa się na całą Polskę i blokuje eksport

Kilka dni temu Białoruś wprowadziła ograniczenie importu wieprzowiny z województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego w związku z nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń. Opozycja obarcza ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela za występowanie kolejnych ognisk pomoru. Zdaniem PSL Jurgiel pozwolił na zbyt duże rozluźnienie wymogów sanitarnych. 

 

\"rolnictwo,

PSL: ASF w Polsce utrudniaja dostęp do światowych rynków

– Rząd PiS zawiódł rolników na całej linii. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel najpierw sam spowodował rozlanie się choroby po Polsce rozluźniając wymogi sanitarne. Potem wiele tygodni milczał i bezradnie przyglądał się, jak padają kolejne hodowle, a wirus rozlewa się po Polsce. Ostatni rok pokazuje, że cechą charakterystyczną resortu rolnictwa pod kierownictwem ministra Jurgiela jest bezczynność. Zimowy sen ministra będzie kosztował wielu rolników dobytek życia – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Ludowców. I zwraca uwagę, że nowe przypadki ASF w Polsce wstrzymują negocjacje i utrudniają dostęp do światowych rynków.

– Z powodu pojawienia się ASF w Polsce, wiele krajów pozaunijnych wstrzymało import polskiej wieprzowiny, m.in. Chiny, które były jednym z najbardziej obiecujących rynków. Tylko w 2016 do Chin z państw UE sprzedano 1,86 mln ton wieprzowiny, czyli prawie 63 proc. więcej niż w 2015 r. – wylicza Kosiniak-Kamysz.

Na razie polscy producenci rekompensują sobie brak dostępu do rynków azjatyckich zwiększonym eksportem wieprzowiny na rynki unijne, ponieważ tamte wysyłają więcej do Azji.

– Wysyłamy więcej wieprzowiny np. do Niemiec, które z kolej wysyłają więcej wieprzowiny do Chin. Przez nowe ogniska ASF sytuacja szybko jednak może ulec zmianie – twierdzi szef Ludowców.

Białoruś ogranicza import wieprzowiny z Polski

21 lutego białoruskie ministertswo rolnictwa poinformowało o ograniczeniu importu wieprzowiny z województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Zakaz sprzedaży na Białoruś dotyczy świń, wieprzowiny i produktów przerobionych oraz mięsa dzików i trofeów łowieckich z gatunków podatnych na chorobę. Ograniczony jest także wwóz pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb. Białoruś objęta zakazem importu również sprzęt, który był używany do transportu świń i produktów przetworzonych, a także do przetrzymywania, uboju i rozbioru mięsa wieprzowego.

Przepisy Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) przewidują, że wznowienie handlu może nastąpić nie wcześniej niż po roku od zwalczenia choroby. Dodatkowo kraje azjatyckie nie uznają wobec Polski zasady regionalizacji.

– Embargo na import wieprzowiny nałożone jest więc na całą Polskę, a nie na obszar, na którym stwierdzono występowanie ASF – mówi Kosiniak-Kamysz.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here