PSL: Sprzedaż ziemi rolnej obcokrajowcom za rządów PiS bije rekordy

PiS wiele naobiecywał polskim rolnikom. Jedną z głównych obietnic była ochrona polskiej ziemi przed wyprzedażą obcokrajowcom. Jakie są fakty? W ostatnich latach ponad 4-krotnie została zwiększona sprzedaż polskiej ziemi w obce ręce. W ostatnich dwóch latach rokrocznie sprzedawane jest ponad 1500 hektarów ziemi rolnej i leśnej obcokrajowcom. To są dane MSWiA. Obietnice PiS swoje, a rzeczywistość swoje. Rządzący najpierw obiecali, a następnie oszukali polską wieś – mówił podczas konferencji w parlamencie poseł PSL Stefan Krajewski.

PSL: Sprzedaż ziemi rolnej obcokrajowcom za rządów PiS bije rekordy

Parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego po raz kolejny stają w obronie polskiego rolnictwa. Zdrowa, tradycyjna, polska żywność jest naszym dobrem narodowym, naszą najbardziej rozpoznawalną marką na świecie. Dlatego tak ważne jest, aby nasi rodzimi gospodarze otrzymywali wsparcie. Z inicjatywy Ludowców przeprowadzono 3 kwietnia 2022 skoordynowaną akcję „zielona niedziela” w czasie której rolnicy, ale także mieszkańcy wsi mogli w otwartej debacie poruszać nurtujące ich kwestie, zgłaszać problemy oraz zaznajomić się z aktualną sytuacją polityczno-gospodarczą.

Poseł Zbigniew Ziejewski w czasie konferencji poruszył kwestie wyniszczającego produkcję trzody chlewnej w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ten wyjątkowo zjadliwy wirus powoduje blisko 100% śmiertelność u zakażonych osobników. Walka z nim jest ogromnym kosztem dla państwa, ponieważ konieczne jest wyznaczenie tzw. obszaru zapowietrzonego, wybicie zwierząt dotkniętych chorobą, utylizacja ich zwłok oraz dezynfekcja chlewni. Stanowi także zagrożenie dla potencjału eksportowego.

ASF wykańcza polskie rolnictwo. W 2015 mieliśmy 250 tys. stąd produkujących trzodę chlewną. Dziś: 66 tys. Jeśli w takim tempie PiS będzie walczył z wirusem, to niedługo będziemy jedli schabowe holenderskie czy duńskie, a nie z polskiej wieprzowiny – relacjonuje parlamentarzysta PSL Zbigniew Ziejewski.

Niestety, to nie jedyne problemy trapiące polskich rolników i przedsiębiorców prowadzących działalność na obszarach wiejskich.

– Zwracamy uwagę na sytuację gospodarstw szklarniowych i przedsiębiorców zajmujących się przetwórstwem. Ich produkcja bazuje na węglu i oleju opałowym. Pomoc, która została zapewniona odbiorcom indywidualnym nie daje im możliwości uzyskania wsparcia – mówił Mirosław Maliszewski. Poseł PSL wskazuje na brak jakichkolwiek działań ze strony rządu PiS w związku z wysokimi cenami surowców energetycznych.

Ukraińskie zboże, które miało trafić na rynek Afryki Północnej, zostaje w Polsce. Korytarze dystrybucyjne nie zostały przygotowane przez rząd. Rozwiązaniem jest system kaucyjny: importer wpłaca kaucję przy wjeździe zboża i otrzymuje ją przy wyjeździe – zwraca uwagę, a zarazem proponuje rozwiązanie spowodowanego wojną na Ukrainie problemu, poseł Maliszewski.

Źródło: PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Suzuki pod kombajnem. Kobieta i troje dzieci w szpitalu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Piecki na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby. Kierujący kombajnem nie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE