Ptasia grypa nie odpuszcza. Potwierdzono kolejne ogniska

W Polsce jest już 28 ognisk ptasiej grypy. Wczoraj Główny Lekarz Weterynarii potwierdził trzy przypadki tej choroby – w woj. małopolskim, opolskim i lubuskim.

 

\"\"

 

Wirus pojawił się w stadzie 28 tys. indyków w miejscowości Przytoczna w woj. lubuskim. Ognisko wyznaczono także w gospodarstwie z 286 sztukami drobiu w miejscowości Krzywaczka w woj. małopolskim. Choroba zaatakowała również w stadzie 34 kur niosek  w miejscowości Włochy w powiecie namysłowski w woj. opolskim.

Pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wykryto w stadzie drobiu hodowlanego na początku grudnia. Do tej pory potwierdzono 28 ognisk tej choroby w pięciu województwach: lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim i małopolskim. Póki co choroba nie atakuje w największych  w produkcji drobiowego żywca rzeźnego regionach, czyli w woj. mazowieckim, wielkopolskim czy warmińsko-mazurskim. Ale eksport drobiu z naszego kraju na rynek np. azjatycki już został zawieszony.

Jak informuje wojewoda lubuski, koszty walki z chorobą i odszkodowań dla hodowców drobiu w woj. lubuskim szacowane są na 70 mln zł.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here