PZHIPBM powołuje Pierwszą Sekcję Rasową Bydła Mięsnego

7 maja 2015 roku. Zarząd PZHiPBM podjął uchwałę, by w ramach swoich struktur związkowych powołać Pierwszą Sekcję Rasową Bydła Mięsnego – Sekcję rasy Hereford.

 

\"redakcja,
 

Mając na uwadze rosnący popyt na wołowinę kulinarną najwyższej jakości, pochodzącą od bydła ras mięsnych, Zarząd PZHiPBM zgodnie z rekomendacją Walnego Zgromadzenia członków postanowił zintensyfikować prorynkowe działania Związku.

Bydło mięsne w odróżnieniu od ras mlecznych i ras mieszanych to w krajach UE, obu Ameryk i Australii podstawowe źródło pozyskania dobrej i zdrowej wołowiny kulinarnej dla gastronomii i gospodarstw domowych.

Od wielu lat statystyki GUS pokazują spadek spożycia wołowiny w Polsce, nie rozróżniając jednak kategorii wołowiny z ras mlecznych i mięsnych. Spadek z kilkunastu kg w latach siedemdziesiątych do 1,7 kg w roku 2014 przypadający na statystycznego konsumenta pokazuje trendy całego rynku wołowiny w Polsce.

W segmencie wołowiny kulinarnej pochodzącej z ras mięsnych następuje jednak w ostatnich 3 latach dynamiczny wzrost popytu. Ten pozytywny dla hodowców i producentów trend rynkowy nie znajduje jednak odzwierciedlenia w statystykach. Ilustrują go jednak dobitnie coraz liczniejsze lokale gastronomiczne dużych miast, specjalizujące się w serwowaniu potraw z wołowiny kulinarnej jak np. Steki.

Jeszcze dobitniej ilustruje ten trend rynkowy lawinowo rosnąca liczba tzw. Burgerowni serwujących modne burgery. Moda wśród młodych osób na ten skądinąd zdrowy slowfood to fenomen polskiego rynku. Znane amerykańskie restauracje sieciowe już odczuwają spadek obrotów w swoich lokalach na rzecz wspomnianych „Burgerowni”.

Odbierając te i inne sygnały rynku oraz widząc gotowość i energię swoich członków do zwiększenia ich prorynkowego działania Zarząd PZHiPBM postanowił w ramach swoich struktur powołać sekcje rasowe bydła mięsnego.

Czytaj także:
Dlaczego Polacy jedzą tak mało wołowiny? O problemach producentów bydła mięsnego i promocji wołowiny rozmawiamy z Jerzym Wierzbickim, Prezesem PZPBM

Ma to na celu jeszcze efektywniejszą pracę Związku na rzecz swoich członków i ich hodowli. Pierwszą powołaną do życia jest sekcja rasy Hereford.

Na przewodniczącego Sekcji uchwałą Zarządu PZHiPBM powołany został Pan Mariusz Białek, który posiada obecnie najliczniejsze stado rasy Hereford zlokalizowane na Warmii. Zarząd PZHiPBM liczy, że inicjatywa stworzenia tej Sekcji doprowadzi do zwiększenia opłacalności hodowli bydła mięsnego i stałego wzrostu jakości polskiej wołowiny kulinarnej.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ Global Panorama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here