Realizacja płatności bezpośrednich – wypłaconych zostało blisko 96 proc. środków, a w ramach płatności obszarowych – 98 proc. środków

– W czerwcu oceniamy realizację płatności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Były duże zaniedbania. System informacyjny nie funkcjonował dobrze. Dlatego były obawy, czy zdążymy z realizacją płatności – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji w Sejmie RP, podsumowującej tegoroczną kampanię wypłat płatności bezpośrednich.

Realizacja płatności bezpośrednich – wypłaconych zostało blisko 96 proc. środków, a w ramach płatności obszarowych – 98 proc. środków

Minister zaapelował też do komisji liczących straty po przymrozkach i gradobiciu, aby przyspieszyły prace w tym zakresie, gdyż wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o pomoc dla rolników, którzy zostali dotknięci klęską, głównie przymrozków i gradobicia. Zbierane są także wnioski dotyczące suszy.

Minister Czesław Siekierski zwrócił uwagę, że realizowane są oczekiwania rolników i wynegocjowana została możliwość wypłaty 225 euro/ha dla gospodarstw do 5 ha oraz w zakresie nowego ekoschematu związanego z wyłączeniem gruntów z uprawy.

Podczas konferencji ministrowi Siekierskiemu towarzyszyli: sekretarze stanu Jacek Czerniak i Stefan Krajewski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Wojciech Legawiec, wiceprezes ARiMR Leszek Szymański oraz przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mirosław Maliszewski.

Realizacja płatności 2023

– Obejmując stanowisko, zastałem wiele problemów, zwłaszcza w zakresie funkcjonowania systemu informatycznego, a dochodziły w tym czasie nowe wnioski o dopłaty do kukurydzy, pomocy suszowej, dopłaty do zbóż, ale wszystkie działania realizowaliśmy na bieżąco – podkreślił prezes ARiMR Wojciech Legawiec.

– Mamy sukces na miarę Europy. Docierają do nas sygnały, że inne agencje płatnicze mają problemy, aby wypłacić środki do końca czerwca, a myśmy wydali, i w płatnościach bezpośrednich, i w płatnościach obszarowych, powyżej 99 proc. decyzji – dodał prezes.

Szef Agencji poinformował, że w odniesieniu do płatności bezpośrednich wypłaconych zostało blisko 96 proc. środków, a w ramach płatności obszarowych – 98 proc. środków.

Wnioski w kampanii 2024

– Mamy złożonych 1,11 mln złożonych wniosków w kampanii 2024 – poinformował wiceprezes ARiMR Leszek Szymański.

– Oznacza to niecałe 90 proc. potencjalnych beneficjentów ubiegających się o płatności, a termin na złożenie wniosków upływa 1 lipca br. – dodał wiceprezes.

Wnioski mogą też być składane po tej dacie, ale tylko do 26 lipca br., przy czym za każdy dzień po 1 lipca płatności obniżone będą o 1 proc.

Natomiast do 31 sierpnia br., rolnicy którzy złożyli już wnioski, a obejmuje ich wdrożenie płatności dla małych gospodarstw oraz nowego ekoschematu związanego z zaniechaniem prowadzenia produkcji na części gruntów, muszą złożyć żądanie o chęci otrzymania takich płatności.

Wiceprezes poinformował również o tym, że zaliczki płatności bezpośrednich będą wypłacane w tym roku od 16 października br.

Uproszczenia i przyspieszenia

– Naszym zadaniem było uproszczenie i przyspieszenie obsługi wniosków. To udało się zrobić – podkreślił sekretarz stanu Stefan Krajewski.

Wiceminister zwrócił uwagę, że wszystkie przeciwności udało się pokonać i podziękował ponad 11 tysiącom pracowników ARiMR za ich zaangażowanie i ciężką pracę.

– Chcemy kolejnych uproszczeń. Chcemy przyspieszenia działań Agencji, bo zdajemy sobie sprawę, że chociaż tempo jej pracy jest duże, to jednak musi być jeszcze większe – zaznaczył sekretarz stanu.

Efekty wizyty w Chinach

Sekretarz stanu Jacek Czerniak przedstawił rezultaty swojego pobytu w Chinach podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Uczestnicząc w składzie delegacji prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach, miałem przyjemność podpisania w imieniu ministra Czesława Siekierskiego trzech ważnych z punku widzenia polskich producentów i polskich rolników dokumentów – powiedział wiceminister.

Sekretarz stanu Jacek Czerniak przypomniał, że były to protokoły w sprawie fasoli i dzikich produktów wodnych oraz memorandum w sprawie tzw. regionalizacji eksportu mięsa drobiowego do Chin.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics