Regulacje umożliwiające wypłatę zaliczek na PROW przyjęte

Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, dzięki której możliwa będzie m.in. wypłata zaliczek na realizację inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

 

\"\"
 

Ustawa wdraża do prawa krajowego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej. W ustawie określono m.in., że jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otrzymać zaliczki z budżetu państwa na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na realizację scaleń gruntów oraz pomoc techniczną.

Samorządy będą też otrzymywały w formie oprocentowanych pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego środki na finansowanie takich działań jak np.: transfer wiedzy i działalność informacyjna, usługi doradcze czy wsparcie w ramach inicjatywy LEADER. Ustawa przewiduje również, że o zaliczki będą mogli występować rolnicy, którym przyznano wsparcie na inwestycje w gospodarstwach rolnych lub przetwórstwie.

Chodzi też np. o rolników, którzy otrzymali wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez klęski żywiołowe. Do ustawy wprowadzono też przepisy, na podstawie których możliwa będzie publikacja listy beneficjentów środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego. Informacje te będą umieszczane na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bez zmian natomiast pozostały regulacje dotyczące akredytacji dla instytucji płatniczych (ARiMR oraz ARR). Będą one takie same jak przewidywała ustawa o uruchamianiu środków z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej.

Czytaj także:

Jak młody rolnik może starać się o dotacje?
Kiedy ruszy nowy PROW?

W ramach PROW 2014-2020 akredytacji będą podlegały nowe działania, takie jak: współpraca, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, restrukturyzacja małych gospodarstw oraz inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Akredytacji agencji płatniczej w zakresie nowych zadań będzie udzielał Minister Finansów. Następnie ustawa będzie rozpatrywana w Senacie.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Pictures Of Money

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Święta słoneczne i ciepłe, a co dalej? Nie będzie już tak kolorowo

Po ciepłym i pogodnym, ale też miejscami deszczowym i wietrznym świątecznym weekendzie, od wtorku zrobi się nieco chłodniej, będzie więcej chmur i opadów deszczu.  W piątek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics