Regulator wzrostu. Recepta na przechowywanie jabłek

Aby zaspokoić zapotrzebowanie rynkowe, sadownicy muszą zadbać o plony nie tylko w okresie wegetacji, ale również na bardzo ważnym etapie, jakim jest przechowywanie jabłek. Oprócz inwestycji w chłodnię ważny jest też wybór preparatu, który zadba o kondycję przechowywanych owoców.

INNVOGO, przechowywanie jabłek, regulator wzrostu, FruitSmart

Z perspektywy sadowników ostatnim etapem, który wieńczy produkcję w danym sezonie, jest zbiór owoców. Jednak w wielu przypadkach potem następuje jeszcze jedna istotna faza, czyli przechowywanie jabłek. To właśnie dobra kondycja owoców pozwala na uzyskanie korzystniejszej ceny, także po wielu miesiącach od zbiorów. Trzeba jednak pamiętać, że wymagania klientów – zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych – są wysokie. Dlatego sprzedawany towar musi być bardzo dobrej jakości, nawet po długim czasie przechowywania w chłodni. A przecież oprócz okresu przechowalniczego produkty powinny przetrwać transport oraz zachować walory jakościowe i wizualne również na etapie życia półkowego. Czyli gdy konsumenci końcowi podejmują decyzje zakupowe.

Sposób na jędrne i trwałe jabłka

Wszystko to sprawia, że sadownicy szukają sposobu na długotrwałe zachowanie kondycji owoców. Odpowiedzią na ich potrzeby jest polski regulator FruitSmart 3,3 VP firmy INNVIGO, który zawiera substancję aktywną 1-MCP (1-metylocyklopropen). Preparat blokuje receptory etylenu w owocach, dzięki czemu hamowane są zachodzące po zbiorze procesy dojrzewania. Sprawia to, że plony nie starzeją się, nie więdną i nie tracą jędrności, są mniej podatne na choroby przechowalnicze. W efekcie mogą być długotrwale i bezpiecznie przechowywane. Chociaż FruitSmart dostępny jest na rynku dopiero od kilku sezonów, zyskuje coraz większą popularność i cieszy się zaufaniem producentów owoców, którzy doceniają jego pozytywne oddziaływanie na jakość przechowywanych plonów.

O czym warto pamiętać, kiedy w sadach dojrzewają owoce?

W przededniu zbiorów jabłka są już dosyć wyrośnięte i wybarwione, szczególnie odmiany dwukolorowe. W tym momencie trudno powiedzieć, czy sprzedamy je prosto z drzewa, czy też będziemy musieli je przechowywać. W przypadku przechowywania jabłek  musimy zwrócić uwagę na to, żeby były one bardzo wysokiej jakości – mówi Emil Szulc, doradca z FruitAkademii. – Na tę jakość składa się zarówno nawożenie w początkowym okresie wegetacji, w trakcie okresu wegetacyjnego, jak również ochrona – fungicydowa i insektycydowa. Kolejny aspekt decydujący o wysokiej jakości owoców, które będą skierowane do długotrwałego przechowywania, to optymalny termin zbioru. Na to musimy zwrócić szczególną uwagę. Nie możemy zebrać jabłek zbyt późno, kiedy będą one przejrzałe. Takich jabłek nie będziemy mogli przechować zbyt długo.

Specjaliści z firmy INNVIGO mają kilka rad dla sadowników, którzy chcą jak najdłużej zachować w chłodni owoce najwyższej jakości. Przede wszystkim zbiór jabłek musi nastąpić właśnie w optymalnej dla danej odmiany fazie dojrzałości. Czas zbioru powinien być możliwie krótki, podobnie jak etap zapełniania komory. Następna wskazówka dotyczy jak najszybszego użycia regulatora FruitSmart. Istotne jest też, aby podczas aplikacji komora była szczelna. Dla producentów owoców bardzo ważny będzie fakt, że środek ten można stosować samodzielnie, bez specjalistycznego sprzętu i przeszkolenia – we wszystkich typach chłodni.

Przechowywanie jabłek. Zalety korzystania z regulatora

Używanie preparatu FruitSmart daje wiele korzyści. Przede wszystkim przyczynia się do utrzymania wysokiej jakości owoców i minimalizuje ubytki ich masy w trakcie długotrwałego przechowywania. Kolejną zaletą jest ograniczenie strat powodowanych przez choroby – zarówno pochodzenia fizjologicznego, jak i odgrzybowego. Nawet po 6-8 miesiącach w komorach chłodni jabłka zachowują jędrność. Dzięki temu są mniej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, np. podczas transportu. Jędrność jest także jednym z kluczowych aspektów świadczących o wysokiej jakości owoców. Warto podkreślić, że oprócz pozytywnego wpływu na kondycję przechowywanych jabłek stosowanie regulatora FruitSmart przynosi również wymierne korzyści ekonomiczne. Urządzenia chłodnicze zużywają mniej energii, co generuje oszczędności.

Przechowywanie jabłek z regulatorem. Opinie praktyków

Najlepszą rekomendacją, by sięgnąć po dotychczas niestosowany preparat, są opinie praktyków, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. W minionych sezonach z regulatora FruitSmart korzystali zarówno indywidualni sadownicy, jak i duże organizacje zrzeszające producentów jabłek. Dlaczego postanowili wybrać właśnie ten produkt? Jak oceniają jego skuteczność i czy zastosują go również w tym roku?

Grzegorz Nowakowski z Bronisławowa w gminie Jasieniec prowadzi gospodarstwo, którego znaczną część (ok. 25 ha) zajmują sady jabłoniowe. Uprawia głównie odmiany Prince, Gala, jak również mniejsze ilości odmian Champion, Idared, Ligol i Gloster. Owoce sprzedaje do sieci handlowych w kraju, a część produkcji eksportuje na rynki wschodnie i zachodnie.

– FruitSmart stosowałem przez poprzednie dwa sezony przechowalnicze i zamierzam stosować teraz. Zmusiły mnie do tego wymagania rynku. Odbiorcy oczekują przede wszystkim jakości. Liczy się kształt owoców, kolor, jędrność, trwałość – opowiada sadownik. – U mnie w gospodarstwie pracuje przechowalnia z zastosowaniem kontrolowanej atmosfery o niskiej zawartości tlenu. Dobre chłodnictwo musi uzupełnić FruitSmart. To jest lekarstwo na te czasy, gdzie wymagania rynku są tak wysokie. Wcześniej straty były duże, a FruitSmart pozwala na przechowywanie jabłek bez ubytków.

Sadownik dodaje, że aplikował ten regulator również w bardzo ciasno zastawionych skrzyniami komorach. Także tam jabłka były przechowane w idealnym stanie i nie miały ubytków.

Dla mnie FruitSmart jest wręcz doskonałym środkiem, w przyszłości na pewno będę go stosował – podkreśla Grzegorz Nowakowski.

Sprawdza się w każdej chłodni

Grupa Konary z gminy Warka to organizacja producentów owoców i warzyw, która istnieje od 2012 roku i zrzesza 72 udziałowców. Posiada 8 komór do przechowywania jabłek, o łącznej o objętości 2 tysięcy ton. Także tam, w chłodniach z kontrolowaną atmosferą, pozwalających na utrzymanie warunków o bardzo niskiej zawartości tlenu przez okres kilku miesięcy, od dwóch sezonów z powodzeniem używany jest regulator od INNVIGO.

Stanisław Kurach – wiceprezes grupy Konary, Agnieszka Bober i Emil Szulc – doradca z FruitAkademii.

– O zasadności stosowania do przechowywania 1-metylocyklopropenu nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy, kto ma do czynienia z przechowalnictwem, zna korzyści, jakie z tego wynikają. Preparat FruitSmart spowalnia procesy oddychania. Po otwarciu komory chcemy mieć towar taki jak w momencie zbioru i niepogarszający się w zbyt dużym tempie, w szczególności, kiedy jabłka wyjmujemy już w miesiącach letnich – wyjaśnia Stanisław Kurach, wiceprezes grupy Konary. – Każdemu eksporterowi zależy, żeby towar dojechał w jak najlepszym stanie. Stosujemy ten preparat po to, żeby jabłka nadawały się do wysyłki na dalekie rynki. Żeby nasi odbiorcy byli zadowoleni z tego, co dostają.

Przechowywanie jabłek to bardzo ważny etap. Każdorazowo przed zamknięciem jabłek w komorach z kontrolowaną atmosferą wykonywane były próby jędrności. Powtarzano je po ok. miesiącu, a następnie na koniec okresu przechowywania. Już po trzech tygodniach różnica jędrności pomiędzy jabłkami traktowanymi FruitSmartem a nietraktowanymi była na poziomie 0,5 kg/cm kw. Natomiast po wyjęciu owoców z komory różnica wynosiła 1 kg/cm kw. lub więcej.

Jako wiceprezes grupy powinienem dbać i o firmę, i o rolników, którzy powierzają nam do przechowywania i sortowania swoje jabłka. Zastosowaliśmy po raz pierwszy FruitSmart, dlatego że jest to nasz krajowy produkt, wiadomego pochodzenia. Oczywistym rozwiązaniem jest wybór preparatu sprawdzonego niż czegoś, o czym na dobrą sprawę niewiele możemy wiedzieć – deklaruje Stanisław Kurach. – Koszt preparatu FruitSmart jest na tyle niski, że nie widzę sensu szukania rozwiązań tańszych, które często bywają mniej pewne. Wielu naszych dostawców włożyło bardzo dużo trudu w to, żeby jabłka były właściwie odżywione, zabezpieczone, ochronione. Żeby przygotować je do przechowywania. Żal byłoby ich wysiłek zmarnować.

Redakcja AgroNews

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × three =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

Wirus HPAI nie odpuszcza! Potwierdzono kolejne ogniska choroby

Ptasia grypa nie ustępuje. Potwierdzono kolejne 5 ognisk wirusa HPAI. W sumie do dziś mamy 306 ognisk grypy ptaków. Przypominamy, że w całym ubiegłym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE