Rekordowe ceny pszenicy

Na krajowym rynku zbóż  panuje wyjątkowa sytuacja – cena pszenicy paszowej przewyższa cenę pszenicy konsumpcyjnej – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Z kolei różnica pomiędzy cenami pszenicy a cenami żyta jest  rekordowo duża. W trzecim tygodniu listopada (12-18.11) zakłady paszowe monitorowane przez Ministerstwo Rolnictwa za tonę pszenicy płaciły 989 PLN. To cena o 38% (o 272 PLN) wyższa niż w tym samym tygodniu przed rokiem i o 98 PLN wyższa niz przed czterema tygodniami.

W tym samym czasie pszenica zakupywana przez młyny drożała nieco wolniej i w rezultacie w analizowanym tygodniu była o 26% droższa niż przed rokiem (o 200 PLN/t) i kosztowała 981 PLN/t.

Tym samym była tańsza niż pszenica paszowa. Taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko – od początku 2005 roku wystąpiła jedynie w 22 tygodniach (na 406). W całym tym okresie pszenica konsumpcyjna była przeciętnie o 39 PLN/t droższa od pszenicy paszowej. Utrzymuje się również bardzo wysoka różnica pomiędzy ceną ziarna jakości konsumpcyjnej w przypadku pszenicy i żyta. Wg MRiRW w połowie listopada za tonę żyta można było otrzymać przeciętnie 703 PLN, czyli aż o 278 PLN mniej niż za tonę pszenicy.

Tylko raz ta różnica była nieznacznie większa. Tak duża różnica wynika z różnych tendencji w produkcji tych dwóch gatunków zbóż. Według szacunków GUS produkcja pszenicy w bieżącym sezonie była o około 8% niższa (wg Strategie Grains o 10% niższa) niż w sezonie ubiegłym, a produkcja żyta o 10% wyższa.

Różnica w cenach pszenicy i żyta w ujęciu bezwzględnym (PLN/t) jest rzeczywiście bardzo duża. Jednak jeśli przyjrzymy się relacji ceny pszenicy i żyta (pszenica jest o 40% droższa), to podobne wartości były notowane w przeszłości, niekiedy nawet przez bardzo długi okres.

Przez półtora roku, od lutego 2009 do sierpnia 2010, pszenica była w poszczególnych tygodniach od 40 do 97% droższa niż żyto. Oznacza to, że także w bieżącym sezonie różnica pomiędzy cenami tych dwóch gatunków zbóż wciąż może utrzymywać na wysokim poziomie.

Z drugiej strony pszenica była znacznie droższa (o 205- 265 PLN/t) od żyta już we wrześniu i na początku października, czyli w momencie siewów. To być może zachęciło część rolników do obsiania większego areału pszenicą, co w przyszłym roku wpłynie na ograniczenie produkcji żyta a zwiększenie produkcji pszenicy.

Co więcej stosunkowo niskie i spadające ceny żyta zachęcały rolników do szybszej sprzedaży ziarna i być może okaże się , że poziom zapasów zgromadzonych w gospodarstwach w dalszej części sezonu będzie relatywnie niewielki. Teorię  tę mogą potwierdzać dane o skupie podawane przez GUS. W pierwszych czterech miesiącach sezonu (lipiec-październik) skupiono bowiem aż o 95% żyta więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.   

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here