Rekordowy rok Grupy Azoty

Grupa Azoty zakończyła 2015 rok historycznie rekordowymi wynikami finansowymi. Zysk netto wyniósł blisko 692 mln zł i był wyższy od ubiegłorocznego aż o 427 mln zł (265 mln zł w 2014r.).

Przychody ze sprzedaży przekroczyły poziom 10  mld zł  wobec 9,9 mld zł w roku ubiegłym. Zysk na akcje wzrósł w ujęciu rok do roku o ponad 160 proc. Rentowność sprzedaży mierzona marżą EBIT/EBITDA, po wyłączeniach zdarzeń jednorazowych zrealizowano na poziomie odpowiednio powyżej 8 proc. i blisko 14 proc.

Raportowane dziś wyniki 2015 roku to z pewnością dobra wiadomość dla rynku. Jestem przekonany, że dalsza integracja Grupy Azoty i wzrost jej innowacyjności zapewnią firmie dalszy stabilny i bezpieczny rozwój” – powiedział Mariusz Bober, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

 

\"\"
Mariusz Bober, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Z perspektywy kluczowych segmentów biznesowych głównym motorem napędowym wyników Grupy Azoty w 2015 roku był Segment Nawozów generujący wzrost przychodów rok do roku o blisko 9 proc. (do poziomu ponad 6 mld zł) i marży operacyjnej EBIT o ponad 15 proc. (do poziomu blisko 840 mln zł).

Intensyfikacja produkcji na instalacjach nawozowych (głównie w obszarze amoniaku, mocznika i przede wszystkim nawozów wieloskładnikowych) pozwoliła realizować widoczne efekty skali o osiągnąć marżę EBITDA na poziomie 16 proc. Wpływ na tak znaczącą poprawę wyników w segmencie miała skutecznie realizowana polityka handlowa oraz relatywnie niskie ceny surowców strategicznych (gaz ziemny, węgiel).

 

\"\"
Od prawej: Witold Szczypiński – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Mariusz Bober – Prezes Zarządu, Andrzej Skolmowski – Wiceprezes Zarządu, Grzegorz Kulik – rzecznik prasowy

 

W Segmencie Tworzywa w raportowanym okresie poziom marży EBITDA w dalszym ciągu był ujemny, ale w stosunku do 2014 roku wartość ta wzrosła z -2% do -0,8%. Niestety niekorzystne tendencje głównie w obszarze kaprolaktamu wynikające m.in. ze spadku popytu w Chinach (jako efekt spowolnienia gospodarki) znacząco ograniczyły sprzedaż wolumenów konsumując tym samym nadwyżkę wynikową wypracowaną w segmencie produktów wyżej przetworzonych. Na powyższe wyniki miał wpływ odpis aktualizujący wartość majątku instalacji do produkcji cykloheksanu z benzenu, co skutkowało obniżeniem wyniku segmentu o kwotę blisko 12 mln. Ostatecznie segment zakończył rok z wynikiem EBITDA (-) 10,4 mln przy przychodach na poziomie 1,2 mld zł.

W Segmencie Chemia wynik EBITDA osiągnął poziom 134,7 mln zł w sposób znaczący poprawiając marże  (r/r) do poziomu 6 proc. (z 2 proc. w 2014 r.). Widoczny wzrost rentowności sprzedaży to głównie efekt spadku cen gazu ziemnego będącego kluczowym surowcem do produkcji melaminy i mocznika dla celów technicznych, a także korzystnej sytuacji cenowej na rynku siarki dodatkowo wzmocnionej korzystnymi relacjami kursowymi. Odnotowany spadek skonsolidowanego przychodu segmentu o kwotę 203 mln zł do rocznego poziomu 2,3 mld zł to efekt głównie spadków cenowych w segmencie OXO podążających za spadkiem surowców ropopochodnych.

Inwestycje Grupy Azoty w 2015 roku

Łączne nakłady inwestycyjne Grupy Azoty w 2015 roku wyniosły blisko 907 mln zł i zostały sfinansowane ze środków własnych oraz pakietu umów kredytowych, a ponadto pożyczek z NFOŚiGW i WFOŚiGW. Planowane nakłady inwestycyjne na 0becny 2016 rok wynoszą około 2 mld zł.

Wydatki inwestycyjne w 2015 roku w poszczególnych jednostkach Grupy Azoty:

• Grupa Azoty S.A (Jednostka Dominująca)
¬(m.in. Wytwórnia poliamidów II, Granulacja mechaniczna nawozów II, Magazyn nawozów luzem) –  257mln zł

• Grupa Azoty KĘDZIERZYN (Grupa Kapitałowa)
(m. in. Nowa elektrociepłownia – Etap I,  Instalacja OXOVIFLEX, Baza logistyczna dla nawozów ciekłych RSM z dodatkiem modyfikatorów) –  263 mln zł

• Grupa Azoty POLICE (GK)
(m. in. Instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu (PDH) wraz z infrastrukturą, Węzeł oczyszczania spalin wraz z modernizacją elektrociepłowni ECII, Modernizacja instalacji amoniaku) –  212 mln zł

• Grupa Azoty PUŁAWY (GK)
(m. in. Produkcja stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu, Wytwórnia nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej) – 154 mln zł

• Pozostałe 
(m. in. Budowa instalacji pastylkowania siarki) –  21 mln zł

Wyniki skonsolidowane Grupy Azoty Puławy przedstawił Wojciech Kozak – Wiceprezes Zarządu, Grupy Azoty Puławy:

"Puławska Spółka osiągnęła za 2015 rok zysk netto na poziomie 448 mln zł (225 mln zł w 2014 roku) przy przychodach ze sprzedaży na poziomie ponad 3,8 mld zł wobec blisko 3,6  mld zł w roku ubiegłym" – podsumował Kozak.

 

\"\"
Wojciech Kozak, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Puławy


Wyniki finansowe Polickiej Spółki przedstawił Krzysztof Jałosiński – Prezes Zakładów Chemicznych Police i Wiceprezes Grupy Azoty: "Osiągnęlismy za 2015 rok zysk netto na poziomie 122 mln zł wobec 54 mln zł  w roku ubiegłym przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 2 mld zł ( 1,7 mld zł w 2014 roku)" – poinformował Prezes.
 

\"\"
Krzysztof Jałosiński – Prezes Zakładów Chemicznych Police i Wiceprezes Grupy Azoty


"Zysk netto pokazuje, że spółka ma podstawy do tego by rozwijać się w przyszłości" – podsumował Jałosiński.

"Zakłady Azotowe Kędzierzyn  – od 5 lat w Grupie Azoty,  osiągnęły za rok 2014 r. zysk netto na poziomie 111 mln zł (78 mln zł po odpisie aktualizacyjnym) wobec 85 mln zł w roku ubiegłym przy przychodach ze sprzedaży na poziomie blisko 2,1 mld zł (podobnie jak w roku ubiegłym)" – podkreślił Adam Leszkiewicz Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

 

\"\"
Adam Leszkiewicz Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

 

Grupa Azoty (jednostką dominującą jest Grupa Azoty S.A. z siedzibą w Tarnowie) to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Oprac. i fot.: Redakcja AgroNews

 

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,176FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE