Resort rolnictwa chce zakazać importu ziemniaków z Egiptu

  Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wnioskuje do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu. Powodem jest wykrycie w partii ziemniaków z tego kraju groźnej dla upraw bakterii.

  Obecność bakterii Ralstonia solanacearum w próbie pobranej z bulw ziemniaków pochodzenia egipskiego została potwierdzona w wyniku prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontroli fitosanitarnych towarów pochodzenia roślinnego sprowadzanych z państw trzecich, znajdujących się w obrocie na terytorium Polski.

  Bakteria wykryta po raz drugi

  Było to drugie w ciągu ostatnich dwóch lat wykrycie przez Inspekcję bakterii Ralstonia solanacearum w ziemniakach importowanych z Egiptu. W obu przypadkach ziemniaki były sprowadzone do Polski za pośrednictwem innych państw członkowskich.

  Zagrożone nie tylko ziemniaki

  Bakteria Ralstonia solanacearum, ze względu na szkody gospodarcze jakie może powodować, ma w Unii Europejskiej status organizmu kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania. Charakteryzuje się ona bowiem szerokim zakresem roślin żywicielskich − poraża ponad 200 gatunków roślin i obok bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus jest jednym z najgroźniejszych patogenów ziemniaka.

  Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here