Resort rolnictwa: stosowanie nawozów możliwe do końca listopada

W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z programem azotanowym resort rolnictwa wyjaśnia, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów do końca listopada w sytuacjach nadzwyczajnych, np. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych.

nawozy, nawozy naturalne, program azotanowy, stosowanie nawozów, OSN, Terminy stosowania nawozów naturalnych

Taka sytuacja wystąpiła jesienią ubiegłego roku, kiedy na skutek częstych i obfitych opadów deszczu oraz nadmiernego uwilgotnienia gleby nie dokonano w terminie zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym nie przeprowadzono jesiennego nawożenia.

Niekorzystne warunki pogodowe odnoszą się również do występowania suszy rolniczej oraz innych zdarzeń pogodowych (np. deszcz nawalny) i najczęściej występują lokalnie.

– W tej sytuacji, producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada – wyjaśnia resort rolnictwa.

Natomiast podczas lat o zwyczajowo panujących warunkach pogodowych jesienią należy dotrzymać terminów określonych w programie azotanowym.

Terminy nawożenia na gruntach ornych

W tym roku zmieniły się przepisy i terminy stosowania nawozów. Wiosenne nawożenie gnojowicą i gnojówką oraz nawozami mineralnymi z azotem na gruntach ornych w całym kraju można rozpocząć od 1 marca. Maksymalny termin ich stosowania to 20 października. Jeśli jednak pole znajduje się na terenie gminy objętej wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do Programu azotanowego, wówczas nawożenie należy zakończyć najpóźniej 15 października. Natomiast w przypadku gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Programu termin aplikacji wydłuża się do 25 października.

Z kolei nawozy naturalne stałe np. obornik można stosować do 31 października.

Nawożenie upraw trwałych i wieloletnich oraz trwałych użytków zielonych

W przypadku nawozów naturalnych płynnych i mineralnych azotowych w uprawach trwałych oraz wieloletnich i TUZ obowiązującym terminem aplikacji  w całym kraju jest koniec października. Natomiast nawozy naturalne stałe można stosować  do końca listopada.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. MRiRW, Program azotanowy, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here