Rok 2021 – Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw

Owoce i warzywa oraz ich przetwory stanowią ważny element codziennej diety i fundament dobrego zdrowia. Ich uprawa to także istotny sektor gospodarki, zapewniający prace dużej części społeczeństwa. Nie dziwi więc fakt, że Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw (IYFV).

Rok 2021 - Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw
Rok 2021 – Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w swoim przemówieniu inaugurującym obchody zwrócił uwagę na potrzebę podnoszenia świadomości na temat roli owoców i warzyw w żywieniu człowieka. Podkreślił także konieczność bardziej holistycznego podejścia do produkcji i konsumpcji, uwzględniającego cele zrównoważonego rozwoju.

Akcja zachęcająca do spożywania owoców i warzyw

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) rozpoczęła wzmożoną akcję zachęcającą rządy państw do prowadzenia edukacji w zakresie korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania owoców i warzyw. Powyższe działania powinny zwrócić również naszą uwagę, ze względu na mało optymistyczne statystki dotyczące udziału tych produktów w codziennej diecie, także u mieszkańców Europy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i FAO zalecają, aby każda dorosła osoba codziennie spożywała około 400 g owoców i warzyw, przy czym przeciętny Europejczyk dziennie spożywa ich około 340 g, a statystyczny Polak już tylko 280 g. Korzystając z możliwości jakie daje nam lato i obecnie trwający szczyt sezonu na wiele świeżych owoców i warzyw, warto poprawić nasz krajowy wynik dotyczący spożycia.

Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw to także okazja to dyskusji na temat przeciwdziałania marnotrawieniu żywności i ograniczania strat oraz odpadów, a także dobry moment na promowanie inwestycji w innowacje i rozwój infrastruktury, czy wsparcie technologiczne dla rolników z krajów rozwijających się.

Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem po obchodach tego wydarzenia oraz do odwiedzenia dedykowanej podstrony FAO.

Źródło: IJHARS

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE