Rola napędu w transporcie czekolady i substancji gęstych

W obiekcie przemysłu spożywczego klienta firmy Pneumat płynna czekolada jest transportowana przez rurociągi. Z czasem czekolada zmienia swoją gęstość, co staje się problematyczne podczas przesyłu i może prowadzić do uszkodzenia elementów systemu. W celu sprawnego i bezawaryjnego realizowania procesu, konieczne było wprowadzenie prostego rozwiązania. Chcesz dowiedzieć się, jakie działanie skutecznie rozwiązało ten problem w aplikacji? Przeczytaj ten artykuł i poznaj szczegóły!

W obiektach przemysłu spożywczego często przesyła się zróżnicowane substancje i płyny, które mogą zmieniać swoją gęstość pod wpływem czynników zewnętrznych i 3-cich, takich jak choćby temperatura. Jeden z klientów Pneumat System borykał się z częstymi awariami armatury przemysłowej, stricte zaworów kulowych w systemie odpowiedzialnym za transport  czekolady. Wyniknęło z tego, że obsługiwane medium płynne charakteryzowało tężeniem podczas obniżaniu się temperatury, co powodowało problemy z prawidłowym sterowaniem zaworami przez siłownik pneumatyczny, który był dostosowany do czekolady w stanie ciekłym.

Rozwiązaniem okazało się zastosowanie siłownika pneumatycznego w teorii większej mocy niż wymagana dla średnicy zaworu kulowego. Dzięki temu udało się w pełni pozbyć problemu i zapewnić bezawaryjne działanie układu transportowego.

Aktualny proces w zakładzie firmowym

  1. W obiekcie spożywczym specjalizującym się w produkowaniu wyrobów z czekolady, do przesyłania płynnej czekolady używa się systemu rurowego, kurków kulowych oraz siłowników pneumatycznych.
  2. W wyniku zmiany zakresu temperatury, gęstość medium (w tym wypadku wspomnianej czekolady) ulega zmianie – przy niższych temperaturach powstaje zawiesina o gęstej strukturze.
  3. Napędy dostosowane do wielkości zaworów oraz płynnego stanu medium nie są w stanie prawidłowo sterować zaworami w tych warunkach.
  4. W efekcie zawory kulowe często ulegają uszkodzeniom, co zmusza pracowników firmy do częstej wymiany uszkodzonych elementów na nowe.

Proces, który został usprawniony

Po dokładnej analizie procesu transportu czekolady, zdecydowaliśmy się na przetestowanie rozwiązania z przewymiarowanym napędem pneumatycznym. Okazało się, że gęstość medium zmienia się na przestrzeni rurociągu – czekolada na początku ma mniejszą gęstość, ale gęstnieje w miarę obniżania się temperatury.

Dotychczas stosowano siłownik dobrany pod kątem rozmiaru zaworu oraz stanu skupienia czekolady przed wdrożeniem do systemu. Nie uwzględniono jednak, że gęstniejąca czekolada może wpływać na działanie napędu i prowadzić do uszkodzeń zaworu kulowego. W efekcie bowiem, przewymiarowany napęd do zaworu zapewnia niezawodne działanie nawet przy zmiennej gęstości medium, eliminując problemy z uszkodzeniami zaworów.

Wybraliśmy przewymiarowany o jedną wielkość napęd pneumatyczny wraz z zaworem elektrycznym NAMUR jak i wyłącznik krańcowy do sygnalizowania lokalizowania napędu. Użycie teoretycznie za wielkiego siłownika pozwoliło na prawidłowe funkcjonowanie systemu przy transporcie zarówno płynnej, jak i gęstniejącej czekolady. Dzięki większemu zapasowi siły, napęd działa bez zacinania się, co umożliwia zaworowi kulowemu płynne otwieranie i zamykanie przepływu medium.

Ta dość symboliczna wymiana znacząco podniosła efektywność pracy zakładu produkcyjnego, eliminując awarie oraz kosztochłonny serwis i wymiany części. Warto podkreślić, że starannie dobrane przez firmę Pneumat produkty są odpowiednie do kontaktu z żywnością, spełniając wszystkie normy branży spożywczej.

Gdzie jeszcze może być zastosowane to rozwiązanie?

Takie rozwiązanie jest idealne dla zakładów, w których następuje przesył substancji o zmiennej gęstości w czasie. W szczególności sprawdzi się w przemyśle spożywczym (obiekty typu cukrownie, zakłady cukiernicze, przetwórnie warzywno-owocowe), a także w branży budowlanej, chemicznej i kosmetycznej. Każda aplikacja ma jednak swoje specyficzne warunki, dlatego warto podejść do każdej sytuacji indywidualnie.

Skontaktuj się z doradcami techniczno-handlowymi firmy Pneumat System, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania mogą zoptymalizować pracę w Twoim zakładzie!

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

GIS wycofuje popularne płatki owsiane. Nie spożywaj tego produktu

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność glutenu w płatkach owsianych bezglutenowych RADIX-BIS. GIS wydał ostrzeżenie publiczne. Spożycie produktu przez osoby z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics