Rolnicy domagają się drugiego wsparcia

Przed posiedzeniem ministrów rolnictwa UE, Komitety Copa-Cogeca nalegają, aby ministrowie przyjęli drugi pakiet instrumentów wsparcia dla europejskich producentów warzyw i owoców oraz spółdzielni dotkniętych kryzysem E. coli, ostrzegając, że straty są nie do odrobienia, a zatem potrzebne są szeroko zakrojone działania.

Wysłano również pismo z tą prośbą do Komisarza Ciolosa.

W piśmie Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen podkreślił, że producenci i spółdzielnie rolne nie tylko odczuli skutki znacznego spadku cen i wielkości sprzedaży, co spowodowało straty sięgające 400 milionów euro tygodniowo, ale również został nadszarpnięty wizerunek sektora.

Powrót do dawnego poziomu zajmie długie miesiące. Straty powstały w wyniku przekazywania niesprawdzonych wyników analiz dotyczących źródła skażenia, które okazały się całkowicie błędne, a spowodowały prawie całkowite załamanie sektora.

Warunki zniesienia embargo przez Rosję na warzywa eksportowane przez UE, które m.in. oznaczają wdrożenia systemu certyfikacji opartego na krajowych programach kontroli, również znacznie podwyższą koszty operatorów.

Sytuacja ta jest nie do przyjęcia, biorąc pod uwagę fakt, że produkty eksportowane do Rosji nie były skażone. W związku z tym, Komitety Copa-Cogeca wzywają do zastosowania drugiego rzutu nadzwyczajnych tymczasowych instrumentów wsparcia, oprócz pakietu ratunkowego o wartości 210 milionów euro, winny być uruchomione dodatkowe fundusze mające na celu pomoc dla sektora i zapewnienie 100% odszkodowań za straty dla producentów. Jeżeli inne produkty poza tymi, które obejmuje pakiet ratunkowy zostały również dotknięte i producenci mogą to udowodnić, straty powinny być również zrekompensowane.

Ponadto, Komitety Copa-Cogeca wzywają do natychmiastowego uruchomienia kampanii promocyjnych, jeszcze przed jesienią ,jako że jest w tej chwili szczyt sezonu owoców i warzyw i kluczowe znaczenie ma odbudowanie zaufania konsumentów. Jeżeli UE nie będzie działać od razu, straty będą olbrzymie i spowodują wycofanie się z działalności przez kolejnych producentów – podkreślił Pesonen.

fot.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here