Rolnicy finansują pożyczkami sprzęt za ponad 1 mld złotych

Jak pokazują dane Związku Polskiego Leasingu, rolnicy, aby sfinansować potrzebny im sprzęt, zdecydowanie częściej wybierają pożyczki – 76%, aniżeli umowy leasingowe  – 24%. Wartość rolniczych inwestycji w Polsce, wspomaganych finasowaniem na drodze leasingu i pożyczki utrzymała wysoki poziom, podobnie jak w ubiegłym roku.

 

\"\"

 

W pierwszym półroczu 2013 roku odnotowano 6% wzrost, w stosunku do okresu analogicznego, z wartością aktywów sięgającą 1,5 mld zł.Firmy leasingowe coraz częściej oferują specjalistyczne pożyczki w aktywnie obsługiwanych przez siebie branżach. Według danych Związku Polskiego Leasingu, w pierwszej połowie 2013 roku w tej formule sfinansowano aktywa o łącznej wartości 2 126,6 mln zł – podczas gdy w roku 2012 osiągnięto poziom 1 772,3 mln zł.

Przekłada się to na niemal 20% wzrost r/r. Korzystając ze wsparcia firm leasingowych, rolnicy zainwestowali w blisko 10 000 maszyn i urządzeń roboczych. Wartość transakcji pożyczkowych wyniosła 1 mld 152 mln zł, z czego blisko 1/5 zawartych umów znalazła się w portfelu BZ WBK Leasing, z wartością 212 mln zł (wzrost w stosunku do ubiegłego roku o ok. 14%).

„Pożyczka rolnicza to korzystne rozwiązanie dla zarządzających gospodarstwami rolnymi, gdyż nie tylko ułatwia uzyskanie dotacji unijnych, ale też gwarantuje, ważną dla wielu klientów segmentu rolniczego, własność ciągnika, kombajnu lub maszyny rolniczej. Ponadto, choć teoretycznie jej konstrukcja jest zbliżona do bankowych kredytów inwestycyjnych, banki często nie mogą zapewnić takiej elastyczności i szybkiego czasu uzyskania finansowania pożyczki, jakie oferują leasingodawcy we współpracy z dostawcami sprzętu rolniczego.”
– mówi Szymon Stryjski, dyrektor sprzedaży ds. rynku rolnego w BZ WBK Leasing.

Czytaj także:
ARR: ceny zbóż w Polsce i w innych krajach UE
"Sposób na sukces" – konkurs na najlepsze przedsięwzięcia na wsi
Będą pieniądze na dopłaty i kredyty dla małych gospodarstw

Rok 2013 to ostatni rok możliwości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Pod koniec roku Rada Ministrów otrzyma do akceptacji projekt PROW na lata 2014-2020. Podstawowe założenia programu są już znane – program ma służyć przede wszystkim budowaniu konkurencyjności rolnictwa. Budżet oraz szczegółowy zakres działań w ramach nowego PROW zostanie doprecyzowany po zakończeniu negocjacji projektów rozporządzeń unijnych.

„Inwestycje rolnicze w Polsce mają nadal wielki potencjał. Finansowanie rolnictwa i maszyn przemysłowych należy do kluczowych sektorów działalności BZ WBK Leasing, co potwierdza rosnący co roku udział tych transakcji w liczbie zawieranych umów. Na przełomie 2013 i 2014 roku z pewnością odnotujemy zatrzymanie tendencji wzrostowej, związane z oczekiwaniem na wprowadzenie PROW 2014-2020, niemniej jednak będzie to tylko, jak zakładamy, faza przejściowa przed kolejnym boomem inwestycyjnym w tym segmencie.”
– dodaje Szymon Stryjski.

„Istotnym elementem naszej oferty dla osób prowadzących gospodarstwa rolne czy przetwórnie jest kompleksowa obsługa wykwalifikowanych doradców, zajmujących i koncentrujących się tylko na branży rolniczej.

Dodatkowo w przypadku producentów ciągników – Zetor i Kubota – możemy zaproponować ofertę ich finansowania już w miejscu zakupu.” – mówi Szymon Stryjski, dodając, że dopełnienie niezbędnych formalności jest możliwe bezpośrednio w gospodarstwie rolnika. „Staramy się, żeby nasza oferta była skrojona na miarę, dlatego cieszy nas, że jest jedną z najczęściej wybieranych na polskim rynku leasingowym przez segment docelowy.”– podsumowuje na koniec.

Źródło: BZ WBK Leasing
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here